Boraltan Köprüsü Olayı

'Tarih Bölümü' forumunda Merve tarafından 5 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Boraltan Köprüsü Katliamı

  Boraltan Köprüsü Meselesi

  Türk tarihinde Türkün Türke yaptığı büyük ihanetlerden biri, Azerbaycanlı soydaşlarımızın Boraltan Köprüsünü geçerek Türkiyeye sığınma isteklerini, Türk hükümetinin geri çevirip Ruslara teslim edilmesi olayıdır.
  Bu olay, tarihin ve Türklüğün bir yüz karası olarak hatıralarda kalmıştır. Çanakkalede düşman askerinin bile yarasını sarmayı şeref bilen, destanlar yazan, çağ açıp çağ kapatan Türk ulusunun vicdanı, şerefi ve soydaşlık bağı, diplomasiye ve bürokrasiye yenik düşmüştür!
  1944 yılında Orta Asya, Sovyet Rusyası tarafından işgal edilmiş ve komünist sisteme karşı koymak için atılan en ufak adımın bile önüne geçilmek istenmiştir. Bu baskıdan kaçarak kendileri için “anayurt olarak gördükleri Türkiyeye sığınmak isteyen 146 tane Azerbaycan Türkü soydaşımız, Iğdırdaki sınır kapısına yakın yerdeki Aras Nehri üzerindeki Boraltan Köprüsünü geçmiş ve hürriyete kavuşmanın sevinciyle Türk sınır karakoluna sığınmışlardır.
  Bu yıllar Türkiyede “Milli Şef döneminin yaşandığı, “Türk yurdunda TÜRKüm demenin suç olduğu bir dönemdir. 146 tutsak Azerbaycanlı soydaşımızın Türkiyeye sığındığını duyan Sovyetler hükümeti, bu kişilerin derhal SSCBye iadesini istemişlerdir. Türkiyeye sığınan soydaşlarımız, kuşkusuz kendilerinin azılı Rus askerlerine geri verileceğine olasılık bile vermemektedirler. Çünkü kardeşlerinin, anayurttaki soydaşlarının yanına gelmişler ve kendilerini hiç olmadığı kadar güvende hissetmişlerdir. Fakat Milli Şefin Türklüğe ve Türke olan düşmanlığı, burada da devreye girerek akıllarda olmayan olasılığın Türkü adeta bir soykırıma sürüklemeye yetmiştir.
  alıntı

   
Yükleniyor...