Boşanma da Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

'Kadınca' forumunda Misafir tarafından 4 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. annem babamı boşamak istiyor bende destekliyorum.Ama babam boşanma taraftarı değil babam sürekli alkol alıyor ve bize ağır hakaretler ve sık olmasada şiddet uyguluyor.şuan oturduğumuz evin tabusu annemin yaklaşık 7 yıl önce alındı.fakat evin parasının yarısını babam ödemiş.anlaşmalı bir boşanma olmayacağı için babam bu evde hak sahibi olurmu?acil yardımcı olursanız sevinirim
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ara 2010
 2. Cevap: Boşanma da Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

  Eğer anlaşmalı bir boşanma değil ise;

  1.Ocak 2002 tarihinden önce geçerli olan mal rejimi mal ayrılığıdır.Bunun anlamı mülkiyet kimin üzerineyse hak sahibi de odur.Fakat diğer eşin yapmış olduğu bir katkı varsa bu bir dava yoluyla istenebilir.Mesaja konu edilen ev aynı nıtelıktedir ve yeni bir sözleşme yaparak edinilmiş mallara katılma rejimi sözleşmesi yapmamış ve dolayısyla evliliğin başındn itibaren yeni mal rejimini geçerli kılmadığınız içim eski yasa olan 743 sayılı yasa uygulanacaktır.

  Eğer evlilik tarihinden bu yana yeni yasanın uygulanması için sözleşme yapılsaydı veya mallar 1 Ocak 2002 den sonra edinilmiş olsaydı katkı payı ıspata gerek kalmadan tasfiyete konu olacaktı ve ve borçlar çıktıktan sonra kalan değerin yarısı diğer eşin alacak hakkı olacaktı.
   
 3. Boşanmalarda mal paylaşımı, evlilik birliği içerisinde seçilmiş olan mal rejimine bağlı olarak yapılmaktadır. Evlenirken veya evlilik birliği içerisinde herhangi bir mal rejimi sözleşmesi yapılmamış veya mahkeme kararı ile bir mal rejimine geçiş olmamış ise yasal mal rejimi kabul edilmiş sayılmaktadır. 1 Ocak 2002 tarihi öncesinde yürürlükte olan Türk Medeni Kanun’u yasal mal rejimi olarak mal ayrılığı rejimini kabul etmekteydi. Yani eşler sahip oldukları mal üzerinde yegane tasarruf yetkisine sahiplerdi ve diğer eşin bu mal üzerinde bir talepte bulunabilmesi malın elde edilmesinde katkısının bulunduğunu ispatlaması ile mümkün olmaktaydı. Ancak 1 Ocak 2002 tarihi sonrasında yeni Türk Medeni Kanun’u edinilmiş mallara katılma rejimini yasal mal rejimi olarak kabul etmektedir. Bu rejim uyarınca eşlerin kişisel malları ve edinilmiş malların ayrımını yapmak gerekmektedir. Çünkü kişisel mallar herhangi bir paylaşıma konu olmazken, edinilmiş mallar eşler arasında paylaşıma tabi tutulmaktadır. Bu sebeple boşanma sebebiyle mal rejiminin tasfiyesi halinde eşlerin mal paylaşımı, malın elde edildiği tarihe bakılarak yapılacaktır. 2002 öncesi edinilen malların paylaşımı, mal ayrılığı rejimi uyarınca her eşin kendi malına sahip olması gerektiği şeklinde yapılacaktır. Ancak malın sahibi olmayan eş katkısını ispatlayarak katkı payı alacağını isteyebilecektir. 2002 sonrası edinilen mallar için ise kişisel mallar ve edinilmiş mallar şeklinde bir ayrım yapılacak ve edinilmiş mallar eşler arasında mahkemenin uygun gördüğü ölçüde paylaştırılması yapılacaktır. Bu paylaşım boşanma sonucunda yapılıyor ise boşanmada kusuru olan eşin payı azaltılabilecek ve hatta tamamen yok sayılabilecektir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
Yükleniyor...