Boşanmada Mal Kaçırma

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 22 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Boşanmada Mal Kaçırma Hakkında Bilgi  Öncelikle mal rejiminin tasfiyesi kural olarak boşanma, ölüm ve şuan hatırlayamadığım ancak MK da yazan sebeplerle mümkündür.

  4721 sayılı Türk Medeni Kanununun yürürlüğe girdiği 01.01.2002 tarihine kadarki dönemde geçerli rejim mal ayrılığıdır. Bu tarihten sonra ise, edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir.Edinilmiş mallara katılma rejimi; edinilmiş mallar TMK m. 219 ile eşlerden her birinin kişisel mallarını kapsar.

  Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan malvarlığı değerleri o eşin kişisel malıdır.

  Eşlerden biri, diğerine ait malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuş ise, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur.

  Davacı, davalıya ait kişisel malın edinilmesi sırasında ziynetlerini bozdurarak ve babasından aldığı parayı koyarak katkıda bulunduğunu, katkısının, malın o tarihteki rayiç değerinin üçte biri oranında olduğunu ileri sürdüğüne göre, istek, Türk Medeni Kanununun 227. maddesine dayanmaktadır. Bu madde ise Aile Mahkemelerinin görevine girmektedir.
   
Yükleniyor...