Bowling Sporu Hakkında Bilgiler

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 2 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bowling Oyun Kuralları  Bowling temelde basit bir oyundur.Top hat üzerinde yuvarlanır ve lobutlara çarparak devirir. Oyunun kolaylığı, milyonlarca insan tarafından binlerce yıldır oynanmasının ve populer kalmasının en önemli sebebidir.

  Bowling basit anlamda dizilmiş 10 adet kuka'yı (pin) bir topla devirmeye çalışmak olarak görülse de bugün 90 dan fazla ülkede 100 milyondan fazla oyuncu ile hem keyifle oynanabilen, hem de yarışma sporu olarak son derece ciddi bir çalışma gerektiren bir strateji ve koordinasyon sporudur.

  Bowling Kuralları

  Ahşap bölmelere bowling ayakkabısı dışında ayakkabılarla çıkmak, bu alanda sigara içmek, yemek yemek ve içki içmek kesinlikle yasaktır. Bu konuda duyarlı olup tersini gördüğünüzde lane görevlilerini uyarınız.
  Topu atarken düşmemek için ayakkabılarınızın altlarının kuru ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Dolayısı ile tuvalet, içecek dökülmesi, vs. gibi durumlarda ayakkabınızın altının ıslanmamasına özen gösteriniz, gerekiyorsa galoş giyiniz.
  Sistemde, mekanizmalarda veya çevrenizde herhangi bir sorun olduğunda lütfen görevlilere haber veriniz.
  ATIŞ KURALLARI:
  Bowling nezaket kurallarına göre atış önceliği atış hazırlığını tamamlamış atış alanına ilk çıkmış oyuncudadır. Eğer iki oyuncu aynı anda atışa çıktıysa öncelik sağ taraftaki oyuncudadır. Lütfen atış yapmadan sağ tarafınızdaki oyuncunun atış yapıp yapmadığını kontrol ediniz.
  Atışınızdan önce ve atışınızı tamamladıktan sonra diğer oyuncuların dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılması çok önemlidir.
  Lütfen atış alanında birden fazla kişi olmamasına özen gösteriniz.
  Kesinlikle atış alanından ve oyuncuların önünden yürümeyiniz.
  Diğer oyuncuların sizi beklediğini düşünerek atış sıranız geldiğinde hazır olmanız ve atıştan önce çok uzun süre harcamamanız çok önemlidir.
  TOP KURALLARI:
  Eğer salondaki “house ball” toplarından kullanacaksanız lütfen kendinize uyan ağırlıkta ve parmak boyunda tek bir top seçerek oynayınız. (tek top kullanmanız siz ve sizin gibi o topu kullanan oyuncuların top bulmasını kolaylaştıracaktır) Ayrıca atış yaparken aynı topun kullanılması daha dengeli ve başarılı bir stil edinmenizi kolaylaştıracaktır.
  Mekanizmaların sağlıklı çalışması için lütfen ilk hakkınızda attığınız top geri gelmeden, ikinci atışınıza başlamayınız.
  Topları alırken iki elinizi kullanarak güvenli bir şekilde topu kanalından çıkarınız. Parmağınızı topa takarak alma veya tek taraftan elinizle alma kanaldan gelen diğer toplar yüzünden istenmeyen kazalara yol açabilir.

  Top kanalında kullanmadığınız topları boşaltmanız, hem sizin rahat oynamanızı, hem de diğer top arayan oyuncuların işini kolaylaştırarak, rahatsız edilmeden oynamanızı sağlayacaktır. Başka top kanallarından top alırken lütfen sorarak alınız.

  Eğer bowlingi yeni öğreniyorsanız, oyuna başlarken görevlilerden yardım isteyiniz.
  Sağınızda ve solunuzda oyuncu olduğunu unutmayınız.

  Eğer solunuzdaki oyuncu topu sizden önce eline almış ise atış önceliği kendisine aittir. Konsantrasyonun bozulmaması için aynı anda atışa hazır oyunculardan sağ lane'i kullanan oyuncu atış önceliğine sahiptir.
  Zeminin deforme olmaması ve kalitesinin devamlılığı için lütfen bowling ayakkabısı giyiniz. Hiçbir zaman zemine yiyecek,içecek ve sigara ile çıkmayınız.

  Atışınızı yapmadan önce atılan topun geri dönmesini beklemeniz otomatik çalışan cihazların çok daha verimli ve sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

  Kesinlikle atış pozisyonundaki bir oyuncuyu rahatsız etmeyiniz.
  Geri dönen topları alırken elinizin ve parmağınızın sıkışmaması için topu mutlaka alt resimdeki gibi tutunuz.

  Topu mutlaka iki elle alınız ve taşırken atış yapmayan kolunuzda tutunuz. Böylece hem parmaklarınızın incinmesini hem de bileklerinizin gereksiz yere zorlanmasını önlemiş olursunuz.
  Daima faul çizgisinin gerisinde durunuz.
  İyi kaybeden , nazik kazanan olunuz.


  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/bowlingo-21956.jpg]bowlingo-21956[/IMGALT]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Nis 2013
Yükleniyor...