Boyun Ağrısı İçin Yastık

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 13 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Boyun ağrısını önlemek için doğru yastık
  Boyun ağrısı için nasıl bir yastık seçilmeli

  Yanlış yatak, yastık ve yatış pozisyonu, bel ve boyun ağrılarına yol açabiliyor...Yastık seçimi de özellikle boyun ağrılarının giderilmesinde çok etkilidir, baş yastığının çok yüksek olmaması, baş ve boyuna normal pozisyonunu verdirecek yükseklikte olması gerekir.
  Ortopedik yastıklar boynun “ doğal kavisi” ni destekler şekilde planlanmıştır. Bazıları boynun şeklini alarak bu desteği daha uygun vermeye çalışmışlardır.

  Ancak her kişinin boyun kavis özelliği, boyun uzunluğu, omuz yüksekliği değişiklik göstermektedir. Bu yüzden tam uyum sağlamak zordur. Kaldı ki bu sağlansa bile kişi rahat edemi yebilir.

  Çünkü,zamanla gelişmiş kronik boyun rahatsızlığı hiçbir yastıkta rahat etmesine izin vermez. Fark edilmeden ya da bilinen geçirilmiş boyun problemleri sonucunda boyun kavisi düzleşmiş olabilir. Boyun eklemlerinin bazı segmentlerin de kireçlenme gelişmiş olabilir. Bu nedenle boyun doğal kavisine kavuşmadan ya da sertleşmiş boyun segmenti açılmadan hasta hiçbir yastıkla tam rahat edemez.

  Boyun doğal kavisi ve hareketleri düzelince, kişinin ortopedik boyun yastığına ihtiyacı kalmaz. Normal orta sertlikte bir yastık kullanması yeterli olacaktır.
   
Yükleniyor...