Bu Belgeyi Alın

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 16 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hemen Alın  Uygulama yeni binalar için 1 Temmuz'da zorunlu olacak. Eski binalara ise 2017'ye kadar süre tanınacak.

  ABye uyum sürecinde konutlar için getirilen "Enerji Kimlik Belgesi" alma zorunluluğu, 1 Temmuzdan itibaren uygulamaya konulacak.

  AA muhabirinin, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Binalarda Enerji Verimliliği Şube Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, 2007 yılında AB direktifleri doğrultusunda çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında hazırlanan, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği gereğince "Enerji Kimlik Belgesi" zorunlu hale gelecek.

  1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren, binalar için Enerji Kimlik Belgesi olmadan alım-satım ve kiralama yapılamayacak. Yeni inşa edilen binalar için söz konusu tarihten itibaren bu belgeleri almak zorunlu hale gelirken, mevcutlar için 2017ye kadar süre tanınacak.

  Belge sayesinde mevcut konutlarda ısı yalıtımı ve diğer verimlilik artırıcı uygulamalarla birlikte sürdürülebilir ekolojik yapılar özendirilecek.

  KONUTUN "ENERJİ TAPUSU"


  Enerji verimliliği ve danışmanlık hizmeti veren bir firmanın Genel Müdürü olan Ergin Kaya, "Enerji Kimlik Belgesi"nin binaların enerji tüketimindeki performansını gösteren, konutun "Enerji tapusu olarak nitelendirilen bir belge olduğunu söyledi.

  Binanın harcadığı, ısıtma ve soğutma için ihtiyaç duyduğu enerji, çevreye verdiği zarar, yenilenebilir enerji kullanım oranını gösteren bu belgenin binalardaki enerji verimliliğinin sağlanmasında büyük önem taşıdığını ifade eden Kaya, şöyle konuştu: "Yeni yapılan binalar 1 Temmuzdan itibaren bu belgeyi zorunlu olarak edinecek. Mevcut binalar için ise 2017 yılına kadar süre tanındı. Özellikle 2017den sonra tüm konutların alım-satım ve kiralaması bu belge olmadan yapılamayacak. Bu belgede binanın yalıtım özelliklerinden aydınlatmasına kadar birçok bilgi de yer alacak. Vatandaşlar, alacakları konutun enerji giderleri, yıllık maliyetleri gibi birçok bilgiye ulaşabilecek."

  BANKALARIN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KREDİLERİ


  Kaya, belge sayesinde vatandaşların yeni aldıkları konutlarda enerji gideri olarak yüksek faturalar ödemek zorunda kalmayacağını dile getirerek, yalıtımı iyi olmayan, ısınma maliyetleri yüksek olan konutların fazla tercih edilmeyeceğini bildirdi.

  "Enerji Kimlik Belgesi"nin konutların fiyatlarını bile etkileyebileceğini vurgulayan Kaya, "Çünkü belge, binanın neye ihtiyacı olduğunu, konut için cepten ne kadar para çıkacağını gösteriyor. 2017ye kadar bu konuda büyük bir pazar oluşacak. Bankalar belki bu anlamda krediler sağlayacak.

  Enerji verimliliği kredileri de ortaya çıkacak" dedi.

  Kaya, bu belgeyi yeni binalar için eğitimli mühendis ve mimarlar, mevcutlar için enerji verimliliği şirketlerince verileceğini sözlerine ekledi.
   
 2. Cevap: Bu Belgeyi Alın

  Gerçekten Alınması Gereken Bir Belge.
   
 3. Cevap: Bu Belgeyi Alın

  Bencede Alınması gereken bir belgeymiş
   
Yükleniyor...