Bu dizilerin sırrı ne?

'Haberler' forumunda Sibel tarafından 28 Oca 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Her sezon tüm TV kanalları seyircinin ilgisini çekecek ve uzun süreli izlenebilecek projeler üretmeye çalışır. Bunların bazıları 'tutulur' bazıları ise kısa sürede yayından kalkar. Peki bu dizilerin sırrı ne?:f20:

  [​IMG]
  AŞK-I MEMNU

  Halid Ziya Uşaklıgil'in 100 yılı aşkın bir süre önce kaleme aldığı bir edebiyat klasiği Aşk-ı Memnu. İlk olarak 1974 yılında usta yönetmen Halid Refiğ tarafından TRT'ye dizi olarak uyarlandı. O yıllarda Bihter'i canlandıran Müjde Ar'a şöhret kazandıran dizinin yeni uyarlaması da izlenme rekorları kırıyor. Bu dizide de başarının formülü gizli. Aynı evde yaşanan yasak ya da itiraf edilemeyen aşklar, ince entrikalar, gizli buluşmalar, açık düşmanlıklar.Dizinin bunca izlenmesinde yönetmen Hilal Saral ile kamera arkası ekibinin ve güçlü oyuncu kadrosunun büyük payı var kuşkusuz. Dizi kadrosu içinde en çok ilgiyi toplayan ise mankenlikten aktörlüğe geçen Kıvanç Tatlıtuğ. Üstelik bazı kadın seyirciler diziyi Bihter karakterinin giydiği giysileri, taktığı takıları ve kullandığı yatak takımlarını görebilmek için de izliyor. Bihter karakterini canlandıran Beren Saat'in giydiği bir bölümde ayakkabı, giysi ve kullandığı aksesuarlar da ertesi gün yok satıyor.
  [​IMG]
  EZEL

  Bu sezonu damgasını vuran dizilerden biri de Ezel oldu. Son dönemin gözde aktörü Kenan İmirzalıoğlu ile Cansu Dere, Tunçel Kurtiz ve daha bir çok usta oyuncunun rol aldığı dizi her hafta milyonları ekran başına kilitliyor. Dizinin başrol oyuncusu İmirzalıoğlu'na göre bu dizinin başarısının sırrı kadın karakterlerin konumu.Usta aktör Kurtiz bu konuda şunları söylüyor: "Cansu Dere'nin canlandırdığı Eyşan'dan yola çıkarsak... Hem bir güç var, kadınlar artık güçlü olmak istiyorlar, hem de bir arada kalmışlık durumu. Her kadının zaman zaman arada kaldığı gibi tıpkı... Babasının durumuyla arada kalmışlığı, bir abla olarak kardeşini ayakta tutma, onu yaşatma derdi, onun uğruna en büyük aşkına ihanet etmesi. Sıkışmış bir kadın ve yaptığı her şeye rağmen ona deliler gibi aşık bir adam. 'Bana bir şey söyleme, çünkü söylersen inanırım' diyor." Elbette dizinin oyuncu kadrosunun yanısıra kamera arkası ekibin bu başarıdaki katkısı tartışılmaz. İşte Ezel dizisinden kareler ve her hafta milyonları ekran başına toplayan dizilerin bu kadar izlenmesinin sırları.  [​IMG]
  KURTLAR VADİSİ

  Yıllardır izlenme rekorları kıran dizi özellikle bu tür konuları seven aksiyon tutkunlarını ekrana bağladı. Dizinin bazı karakterleri bile başlı başına şöhret oldu. Bu karakterlere sinema filmi bile çekildi.
   
 2. Cevap: Bu dizilerin sırrı ne?

  [​IMG]
  GENİŞ AİLE

  1980'li yılların aile dizilerini anımsatan Geniş Aile'nin de en büyük sırrı oyuncu kadrosu ve canlandırdıkları birbirinden renkli karakterler.Üstelik bu karakterlerin dili o kadar esprili ki. Bir bölümde geçen diyaloglarda yer alan bazı espriler ertesi gün dillere düşüyor. Belki de bu dizinin bu kadar çok tutulmasının nedeni sıradan insanların, sıradan hayatlarını hiç de sıradan olmayan bir şekilde ekrana taşıması.
  [​IMG]
  KASABA

  O da ekranın ilgiyle izlenen dizilerinden. Çekildiği mekan itibarıyla geçen yılların gözde dizisi Asi'yi anımsatsa da farklı karakterlere sahip. Genç bir kadın, bir türlü çözemediği gizemli geçmişi, o geçmişin bir parçası olan bir erkek ve elbette aşk. Dizinin yan öyküleri de ilgi çekici.
  [​IMG]
  AŞK VE CEZA

  Ekrana geldiği ilk hafta seyirciyi ekrana bağladı. İçinde daha önce denenip başarılı olmuş bir çok unsur var üstelik. Bir aşiret, katı töreler, iktidarını korumak için karanlık işler çevirmekten çekinmeyenler, tüm kurallara karşı çıkan genç ve yakışıklı bir karakter. Ve elbette aşk.
   
 3. Cevap: Bu dizilerin sırrı ne?

  [​IMG]
  YAPRAK DÖKÜMÜ

  Türk edebiyatının kilometre taşlarından Reşat Nuri Güntekin'in eserinden esin kaynağını alan Yaprak Dökümü,romanı defalarca okumuş olan seyirciyi bile heyecan içinde ekran karşısına çekiyor. Bunda başta yönetmen Mesude Eraslan olmak üzere senaryo yazarları ve kamera arkası ekibin payı büyük.Kadrodaki deneyimli oyuncularla genç yıldızların uyumu da kusursuz. Üstelik dizide ortalama bir izleyiciye çekici gelecek her tür ayrıntı var. Yasak aşklar, hayal kırıklıkları, kuşak çatışması, gelin- kaynana kavgası. Durum böyle olunca Yaprak Dökümü izlenme rekorlarını kimseye kaptırmıyor  [​IMG]
  CANIM AİLEM

  Sıradan insanları merkeze koyan bir dizi daha. Sevilen oyuncular bir yana, bir türlü biraraya gelemeyen gelseler de mutlaka aralarına giren bir anlaşmazlık yüzünden küsen aşıklar ve elbette biraz da gülümseten anlar.  [​IMG]
  ARKA SOKAKLAR

  Türkiye'de TV ekranlarında pek örneğine rastlanmayan polisiye dizilerden biri. Babacan komiser Rıza Bey ve ekibinin maceraları her hafta soluk soluğa izleniyor. Kadrodan ayrılanların yerine yeni oyuncular geliyor ama dizi hala aynı heyecanla izleniyor.
   
Yükleniyor...