Bungee jumping nasıl yapılır

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 3 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Doğa spor dallarından Bungee jumping nasıl yapılır?


  Bungee jumping her mevsim yapılabilen bir spor türüdür.

  Aranan tek koşul havanın yağışsız olmasıdır.Atlama kulesi kurulabilen ya da atlayış yapma imkanı sağlayan vinçlerinin ulaşabildiği her yerde yapılabiliyor.

  Öncelikle bilinmelidir ki; epilepsi (sara) ve yüksek tansiyon hastaları, hamileler, alkol veya uyuşturucu bağımlıları, ortopedik, psikolojik ve nörolojik rahatsızlığı olanlar bu sporu yapamazlar.
  Atlayışı yapacak olan kişi bu hastalıklardan hiçbirinin kendisinde olmadığını, 2 şahit huzurunda sözle ve yazıyla beyan eder.Bu işlemden sonra kilonun belirlenmesi amacıyla iki kez tartıya girilir.

  Atlayışı yapacak olan kişiye görevliler tarafından malzemeleri giydirilir. Daha sonra bütün güvenlik tedbirleri alındıktan sonra vinç tarafından yukarı çekilecek olan platforma binilir. Platformla birlikte yaklaşık 50 m.yüksekliğe çekilen atlayıcı, yukarıdaki görevlinin son kontrollerinin peşinden kendini boşluğa bırakır. Zemine doğru yaklaşan atlayıcıyının bungee jumping ipleri esner ve atladığı yüksekliğin yaklaşık olarak %70′i kadar bir yüksekliğe tekrar yükselir.

  Esneme tamamlanıncaya kadar hareketler bir müddet devam eder (yaklaşık 3-4 kez). Hareket bitiminden sonra platform aşağıya indirilir ve atlayıcı karşılama ekibi tarafından iniş minderine güvenli bir biçimde indirilir .

  Görevliler güvenlik malzemelerini çıkartmasında atlayıcıya yardımcı olur. Atlayış sırasında meydana gelen aşağı-yukarı esnemeler, sağlıklı bir insan için tamamen tehlikesizdir.
  Alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Nis 2013
Yükleniyor...
Benzer Konular - Bungee jumping nasıl
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,469
 2. Wish
  Yanıt:
  5
  Gösterim:
  2,352
 3. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,552