Burada İnternet Herkese Bedava

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 2 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Biz internette kaplumbağa hızlarıyla ve fahiş fiyatlarla uğraşaduralım.Birileri yine aşmış durumda...
  [​IMG]
  İnternet bağlantısı artık bir vatandaşlık hakkı olarak görülüyor. İlk uygulama devreye girdi.

  Finlandaya'da bugün yürürlüğe giren yasa sayesinde her vatandaşın internet bağlantısına sahip olması bir vatandaşlık hakkı olarak görülmeye başladı. Yasa uyarınca telekomünikasyon şirketleri her vatandaşa en az 1 Mbps hızında internet bağlantısı sunmakal yükümlü olacak.

  Ayrıca vatandaşların bu haktan mahrum bırakılmasının önüne geçmek için hiçbir mahkemenin internet bağlantısı kesme yönünde bir karar veremeyeceği de yasaya eklendi.

  Toplam nüfusu 5 milyon 300 bin kişi olan Finlandiya'da internet kullanımı çok yüksek seviyelerde. Başkent Helsinki yaklaşık 600 bin kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri olma özelliğini de taşıyor.
  [​IMG]

  Finlandiya İletişim ve Haberleşme Bakanı Laura Vilkkonen yaptığı açıklamada modern toplumlarda internet bağlantısının elektrik ve su gibi bir vatandaşlık hakkı olduğunun altını çizerek 2015 yılında herkese ücretsiz 100 Mbps internet bağlantısı sunmayı hedeflerdiklerini açıkladı.

  Geçen ay Fransa'da yüksek mahkeme kararıyla internet erişimi bir vatandaşlık hakkı olarak kabul edilmişti. Böylece Finlandiya bayrağı bir basamak yukarı çıkararak vatandaşlarına ücretsiz internet bağlantısı sunan ilk ülke olmayı başardı.

  Ülkemizde benzer bir uygulamaya ne zaman geçilir bilmiyoruz ama yüksek bağlantı ücretlerinin düşmesi gerektiği bir gerçek. Hele 2015 yılında Finlandiya'da herkesin bedava 100 Mbps bağlantı sahibi olacağı düşünülürse mevcut durumumuzu düzeltmek adına atmamız gereken çok adım olduğu görülüyor. kaynak
   
Yükleniyor...