Burak Kut Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 3 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Burak Kut Kimdir, Resimleri

  Burak Kut Biyografisi, Fotoğrafları


  Müziğe Çapa Ortaokulu'na gittiği yıllarda okul orkestrasıyla birlikte yaptığı çalışmalarla ile başladı. Daha sonra Şehremini Lisesi'ne devam etti fakat müzik derslerinin olmaması sebebiyle, ikinci senesinde olmasına rağmen oradan ayrılarak İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ne başvurdu ve sınavlardan birincilikle geçerek okula girmeye hak kazandı. Burada flüt ve piyano eğitimi aldi. Okul korosunun solistliğini üstlendiği lise yıllarında gerek kendi okulu, gerekse Kabataş Erkek Lisesi adına katıldığı yarışmalarda üst üste birincilikler elde etti.

  Mezuniyeti sonrasında Peker Müzik'le anlaşarak ilk albümünü 1994 , "Benimle Oynama/ Çılgınım" adıyla çıkardı. Hem müziği, hem de kişiliğiyle bir anda dikkatleri üzerine çeken ve Türkiye'nin "Bebetosu" lakabı yakıştırılan sanatçı, milyon barajına yakın bir tiraj elde etti. Türkiye'nin yeni pop idollerinden biri oldu. İlk albümünün başarısıyla Türk Popüler Müziği'nin zirvesine oturdu. Bu dönemde 300'e yakın konser verdi. Pek çok başarıyı beraberinde getiren bu albümle birlikte, o yıllarda Türkiye'de verilen hemen hemen bütün müzik ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca Avrupa "MTV Local Hero" ödülünü de kazandı.

  1995'te çıkardığı ikinci albümü "Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim"' adlı albümünü çıkardı. Türkiye'nin ilk yurtdışı kliplerine imza attı. Nereden Geldim şarkısına Londro'da klip çekti. "Yaşandi Bitti" isimli parçasına New York'da çekilen klip büyük ses getirdi. Müzik çevrelerinden olumlu yorumlar yapıldı.

  Bu arada albüm çalışmalarının dışında da müzik etkinliklerini sürdürdü; 100 kişilik senfoni orkestrası ve Sarah Brightman'la düet yapti. İzmir, Bursa , CRR, AKM, Lütfi Kırdar'da Senfoni orkestralarıyla çeşitli zamanlarda konserler vererek sadece bir pop müzik sanatçısı olmadığını ve başarılı bir tenor olarak güçlü sesi ve yorumuyla opera, müzikal ve tango parçalarını da başarıyla seslendirdiğini gösterdi. İzmir Açıkhava'da Mehves Emeç'le birlikte ses getiren bir konser verdi.

  "Notre Dame'in Kamburu" isimli filmin hem müziğini seslendirdi, hem de seslendirmesini gerçekleştirdi. Bu seslendirmesinden dolayı yurtdışında başarısından sıkça söz ettirdi. Aynı projeyi Yunanistan'da yapan ünlü Yunanlı Sarkıcı Sakis Rouvas ile düet yaptı ve Kıbrıs -Yeşil Hatta birlikte verdikleri konser ile Abdi İpekçi Barış Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca bu çalışma sonrasında CNN World Burak Kut ile bir röportaj yaptı ve tüm dünyada yayınlandı.

  Bu yoğun etkinliklerden sonra 1997'de tüm söz ve besteleri kendisine ait olan 3. albümü "Küçük Prens"i kendi şirketinden çıkardı. Albümden sonra Amerika'ya gidip bestesi kendisine ait olan "Derdim Var"ı mix edip bir plak kaydı yapmıştır, bu yanlız Fransada satışa sunulmuştur, mixleri yapan David Morales yurt dışında tanınmasını sağladı. Türkiye'de ise şarkının yalnız klibi çekilmiştir.

  Ardından bir buçuk yıllık askerlik görevinin acemi birligini Isparta'da usta birligini ise Erzincan'da tamamladı ve askerliği boyunca Balıkesir, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Erzincan, Kayseri gibi bir çok ilde ve bu illerin kazalarındaki askeri birliklerde görev yapan askerlere konserler düzenleyerek moral kaynağı oldu. Askeri bandoda flüt çalarak bandoda da görev aldı.

  2000 yılında yine tüm söz ve bestelerinin kendine ait olduğu şarkılardan oluşan "Burak Kut" isimli 4. albümünü ise Universal Müzik'ten çıkardı.

  Popüler Müzik hayatına 2000-2007 yılları arasında ara verdi. 2007 yılında (DMC) Doğan Müzik Company'den çıkardığı Komple adlı albümü ile Popüler Müziğe geri döndü.


  alıntı


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   
Yükleniyor...