Burhan Doğançay Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 3 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Burhan Doğançay Hakkında Bilgi


  1929 yılında İstanbulda dünyaya gelen sanatçı, sanat eğitimini ilk olarak babasından ve tanınmış ressam Arif Kaptandan aldı.

  [​IMG]

  Babasının teşvikiyle başlayan resim çalışmaları, Ankara Üniversitesinde aldığı hukuk eğitiminin ve 1955te Pariste bitirdiği ekonomi doktorasının önüne geçerek sanat serüveninin başlangıcı oldu.

  Paristeki öğrencilik yıllarında La Grande Chaumierede resim çalışmalarına katıldı. 1961de 22. Devlet Resim ve Heykel Sergisine beş resmi kabul edildi. 1962 yılımda New Yorka gitti. New York duvarlarıyla başlayacak önemli esin kaynağı olan Duvarlar serisine de aynı yıllarda başladı.

  1975 yılında buradan yola çıkan sanatçı, 114 ülkeyi kapsayacak olan "Dünya Duvarları" fotoğraf projesine başladı. 1982de bu projenin ürünlerini, Pariste Georges Pompidou da "Fısıldayan Duvarlar" adı altında ilk kez sergiledi. 1983te Fransanın ünlü halı merkezi Aubussondan sanatçının tasarımları duvar halısı olarak dokunmaya başlandı. 1986da büyük bir onarım geçiren Brooklyn Köprüsünün 19 adet büyük boy fotoğrafı New York kentinin 100.yıl kutlamalarında (1998) JFK Uluslararası Havaalanında iki yıla yakın bir süre sergilendi. Daha sonra bu fotoğraflar ''Walls of the World'' adı altında kitap olarak yayınlandı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Oca 2013
 2. Cevap: Burhan Doğançay Kimdir Kısaca

  Kendisini bugün kaybettik.Tedavi gördüğü Amerikan Hatanesinde sabah saatlerinde hayata gözlerini yuman Doğançay Türkiyede çağdaş sanatın öncü isimlerindendi.Allah rahmet eylesin...
   
 3. Cevap: Burhan Doğançay Kimdir Kısaca

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun..
   
Yükleniyor...