Bursa Bey Hanı Tarihi ve Mimari Özellikleri

'Sanat ve Müzik' forumunda Meryem tarafından 28 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bursa Bey Hanı

  Yapılış Tarihi 1339 – 1340
  Bu yapının önemi Anadolu Türk mimarisindeki ilk şehir hanı olmasıdır. Ayrıca Anadolu Türk mimarisindeki görülmemiş genişlikte olması da ayrı bir önem teşkil etmektedir. Ulu camii’nin kuzeydoğu köşesinde yer alan han Orhan Gazi tarafından inşa ettirilmiştir. Orhan Gazi Külliye’sinin bir parçası olan han 1339 – 1340 yıllarına tarihlenmektedir. Bugün Bursa çarşısının gelişmesinin çekirdeğini oluşturan bu handan sonra çevresine pek çok han ilave edilmiştir.

  MİMARİ ÖZELLİKLERİ
  Kare planlı olarak inşa edilmiştir. İki katlı olarak tasarlanmış hanın ortasında üstü açık bir avlu bulunmaktadır. Kuzeyde giriş yer alırken, güneyde dikdörtgen planlı ve tonoz örtülü bir ahır bölümü bulunmaktadır.
  Her iki katta da avluyu sütunlara oturan beşik tonoz örtülü revaklar çepeçevre kuşatmaktadır. Revakların arkasında ise dikdörtgen planlı ve yine beşik tonoz örtülü sıra sıra dükkanlar bulunmaktadır. Bu dükkanlar birer kapı ile revaklara açılmakta, zemin katta bulunan penceresiz dükkanlar depo görevi görürken üst kattaki pencereli dükkanlar tüccarların işlerini yürüttükleri odalar olarak bilinmektedir. Alt kattan üst kata çıkış ravakların kuzey kesiminde simetrik olarak tasarlanmış iki merdiven ile sağlanmıştır. Yapının tuğla ve küfeki taşından inşa edildiği görülmektedir. Almaşık duvar tekniğinde inşa edilmiş olup, üst katın tonozları kurşun kaplı bir ahşap çatı altında gizlenmiştir. Dışarıdan bakıldığında oldukça sade inşa edilmiş olan hanın avlu cepheleri revakların ahenkleri oranları ve hareketli görünümleriyle dikkat çekmektedir. Bey Hanı, günümüze gelinceye kadar pek çok kez onarım geçirmiştir. Depremler ve yangınlar sonucunda harap olan han bugün kısmen orijinalliğini yitirse de hala hizmet vermektedir. Mimari özelliklerini büyük ölçüde koruyan han, 20.yy.’a gelinceye kadar Osmanlı şehirlerinde önemli bir merkez olma durumunu korumaktadır.
   
Yükleniyor...