Büyük İpek Yolu Ağı

'Teknoloji Haberleri' forumunda By RiZeLi tarafından 16 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye Köprü Görevi

  Türk Telekom, telekomünikasyon sektöründe Türkiye'nin coğrafi önemini daha da güçlendirecek bir adım attı. Cidde, Amman, Şam ve İstanbul'u birbirine bağlayacak olan JADI LINK (Jeddah- Amman- Damascus- Istanbul) projesi düzenlenen bir törenle başladı.

  Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Ürdün Krallığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Marwan Juma'nın yanı sıra, Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Suudi Telekom Toptan Satış Başkanı Saad Al Demyati, Suriye Telekom Genel Direktörü Nazeem Bahsas ile Ürdün Telekom Şirketi Genel Müdürü Nayla Khawam katıldı.

  Sırasıyla Türkiye, Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan'dan geçecek olan fiber optik hat, İnternet (IP), data ve kısmen ses iletişiminin Güney Asya ve Orta Doğu ile Avrupa ve ABD arasında Türkiye üzerinden sağlanması konusunda önemli bir alternatif sunmuş olacak.

  Proje, Akdeniz ve Kızıl Deniz koridorlarına güvenli, kısa ve tamamıyla karasal bir alternatif oluşturacak. Bu bağlantı aynı zamanda, söz konusu bölgede uluslararası veri ve internet hizmetleri alanında hızla artan talebin karşılanabilmesini sağlayacak.

  İmzalanan anlaşma uyarınca katılımcı şirket ve ülkeler kendi sınırlarında ulusal ana fiber optik omurgaları üzerinde gerekli fiziksel bağlantıları gerçekleştirecek ve projenin hayata geçebilmesi için sistemlerinde 200 Gbps'lik kapasite genişletmesi yapacaklar.
   
 2. Cevap: Büyük İpek Yolu Ağı

  Olsa ne olur biz gene dünyanın en yavaş ve en pahalı internetini kullanmaya devam ederiz.
   
Yükleniyor...