Buzulların Erime Nedenleri Nelerdir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 26 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. * Bu etkiler şunları içermektedir:
  * Buzulların küçülmesi,
  * Permafrost tabakasının çözülmesi,
  * Nehir ve göllerdeki buz tabakalarının daha geç oluşması ve daha erken erimesi,
  * Orta-yüksek düzeydeki büyüme mevsimlerinin uzaması,
  * Bitki ve hayvanların yaşam alanlarında değişiklikler,
  * Bazı bitki ve hayvan popülasyonlarında azalma,
  * Ağaçların erken çiçeklenmesi, böceklerin erken ortaya çıkması, kuşların erken yumurtlaması
  * Akdeniz bölgesi de tehlikeli iklim değişimi etkilerine karşı savunmasız durumdadır.


  İklim değişimi; besin üretimi, içme suyu kaynakları ve sürdürülebilir kalkınma için bir tehdittir. Deniz düzeyinin yükselmesi, aşırı doğa olayları ve çölleşme, özellikle yoksul ülkelerde yaşayan milyonlarca insan için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bugün ekonomik zorluklar yaşayan Akdeniz ülkeleri, büyük ölçekli, yıkıcı iklim felaketlerinin, yüksek ve önceden kestirilemeyecek maliyetleriyle başa çıkmak açısından da en az beceriye sahip ülkelerdir.

  Isınmanın nedeni; son yüzyılda ciddi bir artış gösterdiği belirtilen küresel ısınmanın en önemli nedeni, seragazlarının (GHG) sanayileşmeyle birlikte insanoğlunun faaliyetleri sonucu atmosfer içindeki emisyonlarının çok önemli oranlarda artmasıdır.

  İklim değişikliğine neden olan başlıca altı tane seragazı vardır. Bunların içinde en önemlisi CO2 gazıdır ve toplam seragazı miktarı içindeki payı % 80 civarındadır. Diğer seragazları ise büyüklük sırasına göre Metan (CH4), Azotoksit (N2O), Hidroflorokarbon (HFC), Perflorokarbon (PFC) ve KükürtHekzaFlorid (SF6) olarak sıralanabilir.

  Seragazları içinde en önemlisi olan CO2 gazı salımı, çok önemli oranda ekonominin her sektöründe kullanılan fosil yakıtların (kömür, petrol, doğal gaz) yakılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle enerji politikaları ve çevre ilişkisi, seragazı salımlarının azatlımı açısından büyük önem arzetmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Haz 2014
Yükleniyor...