Cahit uçuk hayatı ve eserleri kısaca

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 4 Oca 2012 tarihinde açılan konu


 1. CAHİT UÇUK


  Cahit Uçuk (17 Ağustos1909-7 Kasım2004), kadın hikaye ve roman yazarı.
  Selanik'te doğdu. Siverek Milletvekili ve Kaymakam İbrahim Vehbi Uçuk'un kızıdır. Babasının görevi dolayısıyla Anadolu'da çok yer dolaşması sebebi ile düzenli bir tahsil görmedi. Evinde özel dersler alarak kendi kendisini yetiştirdi. Yazarlık kariyerine 1935 yılındaNazım Hikmet'in çıkardığı Yarım Ay Dergisi'nde yayımlanan bir köy masalı ile başladı. Sanat hayatına şiir yazarak başladı, daha sonra hikaye ve romana yöneldi.

  Eserlerinde genellikle kadın hakları, kadının toplumdaki yeri, analık duygusu ve zaman zaman mistik temaları işledi. Anadolu kadınını ve Anadolu'nun çeşitli meselelerini dile getirdi. Temiz dili, sıcak ve içten anlatımı ile bir dönem çok okunan yazarlar arasında yer aldı.
  Cahit Uçuk gerek romanlarının konuları, gerekse kelimeleri kullanışındaki anlatım rahatlığı, sıcaklık ve uyum ile tanınan, her zaman sevilerek okunan bir yazardı. Babıali'de ve Anadolu'da yayımlanan günlük gazetelere,dergilere piyes, masal, hikaye,r oman tefrikaları yazmıştır.


  Sayıları her yıl artan roman ve öykü kitaplarından başka; çok sevdiği çocuklar için de romanlar, öyküler, masallar, manzum masallar yazdı. Çocuklara yazdıkları ona en güzel armağanı getirmiştir. Dünyanın ünlü çocuk klasikleri "ikizler" serisinin yirmi sekizinci kitabı olan "Türk İkizleri" ile "Hans Christian Andersen" armağanı kazanmıştır. Bu kitabı başta İngilizce olmak üzere birkaç dünya diline çevirilerek Türkiye sınırlarını aşmıştır.


  Cahit Uçuk, yazarMahmut Yesariile kısa bir evlilik yapmıştır. Daha sonra Galatasaray'lı futbolcu 'Cici Necdet' ile 10 yıl süren ikinci bir evliliği olmuştur.
  Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın yazarlarından Cahit Uçuk,7 Kasım2004'deİstanbulBebek’teki evinde 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.


  BAŞLICA YAPITLARI:  Roman
  Küçük Ev, Kanlı Düğün, Siyah Dantelli Şemsiye, Uçan Su, Değirmentaşı, Hep Yarın, Güneş Kokusu, Kirazlı Pınar, Sürü Çıngırakları, Dikenli Çit

  Öykü
  Cennet Bahçesi, Işıklı Pencere, Kurtların Saygısı, Değişen Sensin, Altın Pabuçlar

  Çocuk kitapları
  Türk İkizleri, İran İkizleri, Gümüş Kanat, Yalçın Kayalar, Mavi Ok, Kırmızı Mantarlar, Üç Masal, Ateş Gözlü Dev, Cepteki Yavrular, Kurnaz Çoban, Herte Verte Pitte, Eve Giren Güneş, Açılan Pencereler, Esrarengiz Yalı, Mavi Derinliklerdeki Sır, Sırrını Vermeyen Tabak

  Oyun
  Yaşamak İstiyoruz, Gök Korsan, Bileziklerin Sesi

  Anı
  Bir İmparatorluk Çökerken (anı, 1995, YKY), Erkekler Dünyasında Bir Kadın Yazar
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
Yükleniyor...