Çalıkuşu Romanının Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 4 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Roman Özeti
  Çalıkuşu Kitabının Özeti
  Çalıkuşu Romanı Reşat Nuri Güntekin

  [​IMG]

  İstanbullu bir subayın kızı olan Feride, küçük yaşta anne ve babasını kaybeder. Teyzesinin korumasıyla “Nötre Dame de Sion Fransız yatılı okulunda okur. Yaramazlıkları yüzünden arkadaşları, okulda, ona “Çalıkuşu adını takarlar.
  Feride, yaz tatillerini teyzesinin köşkünde geçirir. Teyzesinin yakışıklı oğlu Kâmuran ile birbirlerini severler ve nişanlanırlar. Feride, düğün günü, bir kadının getirdiği mektuptan Kamuranın İsviçrede iken Münevver adında hasta bir kızla ilişkisi olduğunu, ona evlenme sözü verdiğini öğrenir, her şeyi yüzüstü bırakıp kaçar.
  Feride, Anadolunun çeşitli yerlerinde (Zey-niler Köyü, Bursa, Çanakkale) öğretmenlik yapar. Oldukça idealisttir. Güzelliği başına belâ olur. Çeşitli dedikodular çıkar. Zeyniler Köyünde iken tanıştığı Doktor Hayrullah Beyle Kuşadasında ikinci kez karşılaşır. Babacan bir adam olan Hayrullah Bey, Ferideyi kızı gibi korur; halkın dedikodusu üzerine onunla kağıt üzerinde evlenir; fakat aralarında sadece “baba - kız ilişkisi vardır.
  Feride, öğretmenliğe başlayınca bir “günlük tutmuş, başından geçen her şeyi günü gününe bir deftere yazmıştır. Hayrullah Bey bu defteri bulur, okur ve saklar. Hastalanınca, Ferideye kendisinin ölümünden sonra ara sıra teyzesinin yanına gitmesini ve verdiği kapalı zarfı Kâmurana teslim etmesini vasiyet eder.
  Hayrullah Beyin ölümünden sora, vasiyeti yerine getirilir. Feride, zarfı Kâmurana verir. Zarfın içinde Hayrullah Beyin bir mektubu ile Feri-denin “günlükü vardır. Hayrullah Bey, Kâmurana yazdığı mektupta Ferideyi bir daha bırakmamasını salık vermektedir. Kâmuran mektubu ve Feridenin günlüğünü sabaha dek okur, her şeyi öğrenir. Ertesi gün gidecek olan Ferideyi bırakmaz, evlenirler.