Çalışan Annelerin Yasal Hakları

'Sosyal Konular' forumunda Aderito tarafından 21 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çalışan Annelerin Yasal Hakları kısaca


  Çalışan annelerin her ne kadar işverenler tarafından çoğu zaman dikkate alınmasa da pek çok yasal hakkı vardır.

  BU haklardan bazıları şöyledir:


  Emziren işçinin doğumu izleyen 6 ay boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Yeni doğum yapmış işçinin doğumu izleyen sekiz haftalık süre sonunda, emziren işçinin ise, 6 aylık süreden sonra gece çalışması yapmasının güvenlik ve sağlık açısından sakıncalı olduğunun hekim raporu ile belirlendiği dönem boyunca, gece çalıştırılması yasaktır. Kadın işçiler, gebe olduklarının hekim raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.

  Yasal olan düzenlemelere göre hamile kadınlar işyerinde kendileri için tehlike oluşturabilecek şekilde çalıştırılamazlar. Kendileri için her türlü güvenlik önlemi alınmalıdır. Çalışan hamile kadınlar kendileri için tehlike oluşturan, risk oluşturan durumlara itiraz etmelidirler. Ayrıca işyerlerinden bu konuyla ilgili kendileri için bir düzenleme istemelidirler.

  Çalışan hamile bir kadına işyerinde normalden daha fazla dinlenme olanağı tanınmalıdır. İşveren bununla ilgili düzenlemeyi yapmalıdır.

  Doğumdan önce ve sonraki sürelerde gebe veya doğum yapmış kadınları çalıştıran veya ücretsiz izin vermeyen işyerlerine de gerekli cezalar verilebilmektedir. Yani bu durumdaki kadınların da doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere izinleri vardır. İşveren bu sürelere uymak zorundadır.

  İşveren hamile bir bayanın çalışma şartlarını iyileştirici düzenlemeler yapmalıdır.

  hamile , yeni doğum yapmış ve emziren işçi günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Oca 2013
 2. Cevap: Çalışan Annelerin Yasal Hakları

  Keşke bu hakların hepsi tüm işverenlerce uygulansa...Ama çoğu işveren kadının hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren onu gözden çıkarabiliyor.
   
Yükleniyor...