Cameron Diaz Kimdir?

'Biyografi' forumunda Ezlem tarafından 4 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Cameron Diaz (1972 - .... )

  30 Ağustos 1972’de California San Diego’da doğdu. Küba-Amerikan bir baba ile İtalyan ve Alman ırkından gelen yerli bir Amerikalı annenin kızı olan Cameron, 16 yaşında Hollywood’da bir partide tanıştığı fotoğrafçı sayesinde Elite Model Ajansı ile bir anlaşma imzaladı. Modellikteki başarısı Japonya, Avustralya, Morocco ve Paris’te çalışmaya, Mademoiselle ve Seventeen gibi dergileride resimlerinin çıkmasına ve Calvin Klein, Coca Cola ve Levi’s gibi büyük şirketlerin reklam kampanyalarında rol almasına neden oldu. 1994’de Jim Carrey’in başrol oynadığı "The Mask / Maske" adlı aksiyon komedi filminde sinema kariyerine ilk adımını attı. Oyunculuk deneyimi hiç olmamasına rağmen filmdeki yardımcı oyuncu rolü denemelerine katılması sağlandı. 12 kez geri çağrıldıktan sonra kadın başrol oyuncusu Tina Carlyle rolünde oynaması kararlaştırıldı.


  "The Mask" filminden sonra "The Last Supper"da rol alan Diaz, Hollywood'un yetenekli yıldızı Keanu Reeves ile başrolü paylaştığı "Feeling Minnesota"da evlenmek üzere olduğu adamın kardeşine aşık olan bir kadını canlandırdı. Bu filmle birlikte istediği çıkışı tam olarak yakalayamayan Cameron Diaz, daha sonraları Edward Burns ile "She's the One" ve Harvey Keitel ile "Head Above Water"da rol aldı. "Head Above Water / İz Peşinde" filmindeki başarılı oyunculuğu ile eleştirmenler tarafından geleceğin yıldızları arasında gösterilen Diaz, sinemadaki kariyerine ticari filmlerle devam etmeyi tercih etti.

  Romantik komedi filmi "My Best Friend's Wedding / En İyi Arkadaşım Evleniyor"da Julia Roberts'a eşlik eden genç oyuncu, bu filmdeki performansıyla yükselişe geçti. "My Best Friend's Wedding"in ardından Trainspotting'in yönetmeni Danny Boyle'un, "A Life Less Ordinary / Olağanüstü Bir Hayat" (1995) adlı filminde, Ewan McGregor ile başrolü paylaştı. Aynı yıl uzun süredir beraber olduğu La Torre'den ayrılan güzel yıldız, 1998 yılında "There's Something About Mary / Ah Mary Vah Mary" adlı filmde birlikte oynadığı Matt Dillon üç yıl sürecek romantik bir ilişkiye başladı.


  Bir kara mizah örneği olan "Very Bad Things / Hiç Hesapta Yokken"de Christian Slater'la başrolü paylaşan Diaz, 1999 yılında pek çok tartışma yaratan "Being John Malkovich / John Malkovich Olmak"da de rol aldı. Filmde, John Cusack'ın karısını canlandırdı ve bu rol ona 1999 Altı Küre ve Screen Actors Guild ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyunculuğu kazandırdı. Aynı yıl, yönetmenliğini Oliver Stone'un üstlendiği, başrollerinde Al Pacino, Dennis Quaid ve James Woods gibi usta oyuncuların yer aldığı "Any Given Sunday / Kazanma Hırsı"nda babasından kendisine miras olarak kalan Sharks adlı bir takımın sahibi Christina Pagniacci'yi canlandırdı.

  2000 yılında tüm dünyada seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve gişe rekorları kıran "Charlie's Angels / Charlie’nin Melekleri"nde üç melekten "Natalie"yi canlandıran Cameron Diaz, 2001 yılında bir başka büyük yapımla yine kamera karşısındaydı. Güzel oyuncu, Tom Cruise ve Penelope Cruz ile birlikte rol aldığı "Vanilla Sky"da New York'lu yayıncı David Aames'e aşık Julie Gianni rolünde izleyici karşısına çıktı.


  Diaz, 2002 yılında gösterime giren ve başrollerini Leonardo Di Caprio ve Daniel Day Lewis'le paylaştığı "Gangs of New York / New York Çeteleri"nden sonra, yine aynı yıl " The Sweetest Thing / Ateşli ve Tatlı" ve " The Slackers" adlı fimlerde de rol aldı. Diaz, Drew Barrymore ve Lucy Liu ile başrolleri paylaştığı, 2003 yapımlı "Charlie’s Angels: Full Throttle / Charlie’nin Melekleri: Tam Gaz" adlı filmdeki başarılı oyunculuğuyla yine sinemaseverlerden tam not aldı.
   
 2. Cameron Dıaz Kimdir??

  [​IMG]

  Doğum: 30 Agustos 1972, California.

  Aile Durumu: Babası Küba asıllı bir Amerikalı annesi ise bir Alman.

  İlişkiler: Aktör Matt Dillon'dan ayrıldı. Şimdi Jared Leto'yla birlikte.

  Eğitim: Lise mezunu.

  İlk Filmi: 1994 yılında The Mask'de, dönemin yükselen superstar'ı Jim Carrey'nin karşısında oynadı. (Modellikten sıkıldığı bir dönemde ajansının önerisiyle oyunculuğu denemeye karar veren güzel yıldız, birçok elemeye katıldı. Ama ilk 12 denemesinden cevap alamadı. 12.'si "The Mask"in deneme çekimleriydi.)

  Önceki İşleri: Elite Model ajansına bağlı olarak, Mademoiselle ve Seventeen gibi dergilerde ve Levi's, Coca-Cola ve Calvin Klein reklamlarında yer aldı.

  Dans: Lisede Amerikan futbol takımının dansçı kızlarından biriydi.

  Ün: Cameron Diaz randevularına geç gelmesiyle ünlüdür.

  Biliyor musunuz?: 16 yaşındayken Hollywood'da bir partide tanıştığı fotoğrafçı sayesinde, partiden bir hafta sonra Elite Model ajansıyla bir anlaşma imzaladı. Anne babasını bunun son derece güvenli olduğuna ikna etmeyi başararak, yanında sadece 15 yaşında bir başka model arkadaşıyla birlikte Japonya'ya gitti. Diaz o günleri anlatırken "İnanın bana, 16 yaşında bir kızın, yanında eve kaçta dönmesi gerektiğini söyleyen bir yetişkin olmaksızın yabancı bir ülkede bulunması başına çok büyük belalar açabilir" diyor. Sonraki beş yılını ülke ülke dolaşarak geçiren Diaz, sonunda prodüktör sevgilisi Carlos de La Torre ile birlikte Hollywood'da bir apartman dairesine yerleşti.

  Bunu biliyor musunuz?: Mortal Kombat'te etkileyici bir video-oyunu karakterini hayata geçirme şansını yakaladı. Ama deneme çekimleri sırasında bir karate figürünü yapmaya çalışırken dizini sakatladı. Ve projeden ayrılmak zorunda kaldı. The Mask'in çekimleri sırasında edindiği ülsere bir de bu sakatlık eklenince, Diaz çareyi büyük stüdyo filmlerinden bağımsız filmlere yönelmekte buldu.

  Filmografi

  Shrek 2 (2004)
  Charlie's Angels 2 (2003)
  Gangs of New York (2002)
  Sweetest Thing, The (2002)
  Vanilla Sky (2001)
  Shrek (2001)
  Invisible Circus, The (2001)
  Charlie's Angels (2000)
  Things You Can Tell Just by Looking at Her (2000)
  Any Given Sunday (1999)
  Being John Malkovich (1999)
  Man Woman Film (1999)
  Very Bad Things (1998)
  There's Something About Mary (1998)
  Life Less Ordinary, A (1997)
  My Best Friend's Wedding (1997)
  Keys to Tulsa (1997)
  Head Above Water (1996)
  Feeling Minnesota (1996)
  She's the One (1996)
  Last Supper, The (1995)
  Mask, The (1994)