Cami resimleri

'Resimli Konular' forumunda Dark tarafından 14 Eki 2008 tarihinde açılan konu

 1. Her cami üstü açık bir avlu ile üstü kapalı bir ana yapıdan oluşur. Dış avluyu ana yapıya bağlayan, üstü kapalı, önü açık revakların camiye bitişik bölümü son cemaat yeridir.

  Caminin harim adı verilen iç kısmı, mihrap, mimber, seki ve kadınlara ayrılmış bölümlerden oluşur. Giriş kapısının tam karşısında kıble yönünü gösteren ve imamın namaz kıldırırken durduğu, zemini biraz yüksekçe hücre mihraptır. İslâmiyetin başlangıcında mihrabın yönü Kudüs’e, Arabistan’da kuzeye dönüktü.

  624 yılında kıble Mekke’ye doğru değiştirildi. Mihrabın sağ tarafında bulunan ve merdivenle çıkılan yer mimberdir. İmam cuma ve bayram namazlarında dinî öğüt anlamına gelen vaazını burada verir. Yerler halı ve kilimle örtülüdür, avluda abdest almak için çeşmelerden oluşan bir şadırvan bulunur.

  Camilerin önemli ek yapılarından biri silindir şeklinde bir kuleye benzeyen minare’dir. Minarede ezan okunan yere şerefe denir ve kapısı kıbleye dönük olan şerefeye caminin içinden merdivenle çıkılır. Bir minarede birden fazla şerefe bulunabilir.
  Cami Fotoğrafları1.jpg Cami Fotoğrafları2.jpg Cami Fotoğrafları3.jpg
  Cami Fotoğrafları4.jpg Cami Fotoğrafları5.jpg Cami Fotoğrafları6.jpg
  Cami Fotoğrafları7.jpg Cami Fotoğrafları8.jpg Cami Fotoğrafları9.jpg
  Cami Fotoğrafları10.jpg Cami Fotoğrafları11.jpg Cami Fotoğrafları12.jpg Cami Fotoğrafları13.jpg Cami Fotoğrafları14.jpg Cami Fotoğrafları15.jpg
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Haz 2014