Çanakkale savaşı Anzaklar hakkında bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda MeriH tarafından 19 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale savaşı Anzaklar hakkında bilgi

  Anzaklar, Türkler tarafından 1. Dünya Savaşı sırasında Britanya İmparatorluğunun ordusunda savaşan Avusturyalı ve Yeni Zellandalı askerlere verilen isimdir. Anzak kelimesi aslında bu iki ülke askerlerinin ingilizce isimlerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.
  1.Dünya Savaşı'nda İngiltere'nin yanında yer alan Avusturya ve Yeni Zellanda askerleri aslında savaş dışı kalmak istemişlerdi fakat kendi güvenlikleri için savaşın içinde bulmuşlardı kendilerini. Savaş öncesinde askeri anlamda gelişimi tamamlanmamış bu ülke askerleri İngiliz askerler tarafından eğitilmiş ve düzenlenmiştir. Anzak askeri içerisinde Maori ve Ranatongan yerlileri de bulunmaktadır.

  25 Nisan 1915 tarihinde başlayan kara savaşında anzaklar Ingilizlerle birlikte savaşmışlardır. Aslında nerede ve kimlerle bile savaştıklarını bilmedikleri söylenir. İngilizlerin yenilmez ve büyük güç olduğunu düşünürler ve onların kanatlarının altında bulunurlar. Sadece Çanakkale de değil Türklerle savaştıkları her cephede olumsuz sonuç alırlar.


  Her ne kadar 1. Dünya Savaşı'nda hezimete uğrasalar da onlarında gurur kaynağı olmuştur Çanakkale Savaşı. Bu savaştan sonra Ingilizlerden psikolojik olarak bağımsızlığını olan etmişlerdir.

  Çanakkale Savaşı anzak askerleri içinde büyük önem taşımaktadır. Anzak torunları her yıl 25 Nisan tarihinde Çanakkale'ye anma günü için gelmektedir. Çanakkale'ye orada ölen anzak askerleri için bir anıt dikilmiştir ve kara harekatının başlangıcı 25 Nisan da anzak ecdatlarını anmaya gelirler. Ayrıca 25 Nisan günü Avusturya ve Yeni Zellanda'da ulusal tatil olan edilmiştir. Çanakkale Savaşını anzaklar için bu kadar önemli yapansa bu savaşla beraber anzaklar millet olma duygusunu kazanmışlardır. Çanakkale Savaşından önce Ingilizlerle 48 ülkede çarpışmışlardır fakat hepsinde paralı asker gibi ingilizlerin yanında olmuşlardır. Bu yüzden Çanakkale Savaşını bayram gibi kutlarlar. Anzaklar, çok sayıda kayıp vermiş olsa da Çanakkaleden sonra bağımsızlığını olan etmiştir.
   
Yükleniyor...