Çanakkale savaşı hangi şartlarda kazanıldı

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 16 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale savaşı hangi şartlarda kazanılmıştır?


  Çanakkale Savaşı Hangi Şartlarda Kazanıldı hiç merak ettiniz mi hiç?Çanakkale savaşı 1.Dünya savaşının en kanlı savaşlarından, Türk tarihinin dönüm noktalarındandır. Çanakkale savaşı’nda yüzbinlerce insan yaşamını yitirmiş, savaş onlarca ülkenin tarihini etkilemiştir.

  Atatürk\'ün Çanakkale Savaşı\'ndaki başarıs0.

  Halkın büyük bir bölümü malesef işgaller sırasında bir çok maddi varlığını kaybetmiştir zaten varlıklı aile sayısı çok azdı varlıklı aileler genellikle gayri müslüm adı verilen müslüman olmayan ermeni ve yahudilerdi. Ancak onlarda maddi varlıklarını saklamış yada kaçırmışlar osmanlı devleti ile paylaşma gereği hissetmemişlerdir.

  Ancak halkın elinde olan tek maddi varlık giyecekler ve ellerindeki büyük ve küçük baş hayvanlardır. Bu giyecekler orduya verilmiş ve askerlerin giymesi için kullanılmış, halkın elindeki büyük baş hayvanlar yada kesin tabiriyle öküzler cephede yüklerin ve mühimmatların taşınması için kullanılmıştır. Tabi halk sadece ellerindeki maddi varlıkları değil kendi güçlerinide kullanmış evlatlarını ülkenin kurtuluşu için göndermekle kalmamış bizzat kendileride kurtuluş mücadelesinde mücadelelerini ortaya koymuştur. Cephelerde cephanelerin transferi ve cephanelerin imalatı gibi.Manevi durumuna gelince insanlar yıllardan beri süre gelen savaşların etkisiyle psikolojik olarak çöküntü içerisindedir. İnsanların devlete olan güvenleri gün geçtikçe yitiyordu. Kurtuluş savaşı yıllarında düşman artık tehdit olmaktan çıkmış bir işgal kuvveti olarak halkın içerisinde yaşamaktaydı. Halk artık yok olmanın eşiğine gelmiş koskoca bir devletin çöküşünü izlemekten başka birşey yapamıyordu. Ancak taaki kurtuluş savaşının tohumları atılana kadar.

  canakkale-savasinda-atatürk-basarıları.
   
Yükleniyor...