Çanakkale Savaşına Katılan Ülkeler

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 26 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale Savaşına Katılan Ülkeler Hangileridir  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

  İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti konumundaki İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaş sonucundan iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

  Alman ordusu, 1914te dünyanın en güçlü, en etkili ordusu olarak tanınıyordu. Kısa bir dönem mecburi askerlikten sonra uzun süreli ihtiyat görevi yapan erkeklerden oluşuyordu. Çanakkale cephesinde çeşitli Alman subaylarından oluşan bir grup asker görev almıştır.

  İngiliz Ordusu 20. yüzyılın başında İngiliz ordusu, gönüllü ve düzenli askerlerden oluşan küçük bir güçtü. Boer Savaşından sonra İngiliz Savaş Bakanı Richard Haldane, yabancı bir ülkede savaş ihtimaline karşı Britanya Seferi Kuvvetlerini (BEF) oluşturdu.Savaş ilanı sırasında Savaş Bakanlığına Lord Kitchener atanmış; o da hızla askere alma işlemini başlatmıştı.

  Fransız Ordusu 1914 Ocak ayında Fransız ordusu 777.000 Fransız ve 46.000 koloni askerinin oluşturduğu 47 tümenlik bir güçtü.

  Almanya karşı savaş yapma korkusu, Fransa'ya seferberlik ilân ettirmiş ve bu yolla yaklaşık 3 milyon kişi askere alınmıştı. Savaşın ilk günlerinde batı cephesindeki ağır kayıplar seferberlik yaş sınırını 45e kadar yükseltmişti. Fransızlar, Çanakkale'de İngiltere'den sonraki ikinci büyük güçtü.

  Avustralya, 20. yüzyılın başında Britanya İmparatorluğunun kontrolündeydi. Parlamento üyeleri seçmenlerce seçiliyor, federal hükümet bir İngiliz Genel Vali tarafından atanıyordu.Avustralya ordusu 1901de kuruldu. Başta küçük bir güçtü, kısa zamanda gönüllülerden oluşan düzenli bir ordu hâlini aldı.Birinci Dünya Savaşının başladığı günlerde Avustralya hükümeti, Britanyaya 20.000 kişilik bir güç göndermeyi taahhüt etmişti.

  Yeni Zelandada ise her erkek, 12 yaşından itibaren askerî eğitim alıyordu. 1911de ülke, 25.000 kişilik bir ordu gücüne ulaştı. Yeni Zelanda Seferi Kuvvetleri (NZEF) adıyla Ağustos 1914te Avustralya Kraliyet Güçleri'ne (AIF) katıldı.

  İlk AIF ve NZEF birliklerini taşıyan gemi, Avustralyayı 7 Kasım 1914te terk etti. Bu birlikler, İngiliz silâhlarıyla eğitim yapmaları için Mısıra indirildiler. Orada, bir araya getirilen Avustralya ve Yeni Zelanda kolorduları o günden itibaren Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (ANZAC) olarak adlandırıldı.

  Hint Ordusu, Lord Kitchener tarafından, ordu komutanı olduğu 1902-1909 yılları arasında, 10 tümene ayrılmış 155.000 ile 80.000 kişilik bir iç güvenlik güçlerinden oluşturulmuştu. Piyade ve süvarinin dörtte biri, topçunun da tamamı İngilizlerden oluşuyordu.

  Kanada Güçleri 1914te Kanada, özellikle liman bölgelerini korumak amacıyla 3000 kişilik bir düzenli ordu bulunduruyordu. Bu ordu, gönüllü milis güçlerinden oluşuyordu. Savaş çıkma olasılığına karşı Kanada hükümeti, 1914 yazında Kanada Seferi Kuvvetlerine asker toplama kararı aldı.
   
Yükleniyor...