Çanakkale Savaşında Atatürkün Başarıları

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 17 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mustafa Kemal ve Çanakkale Savaşı


  Mustafa Kemal Çanakkale Savaşı'nın ilk gününden beri elindeki kuvvetler ile savaşın başında ve içindedir.
  I. Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin en başarılı olduğu cephe Çanakkale Cephesidir. Dünya tarihinin en kanlı savaşı bu cephede cereyan etmiştir. İngiltere ve Fransa müttefikleri Rusyayla birleşerek savaşın seyrini lehlerine çevirmek istiyordu. Rus ekonomisi savaşın yükünü kaldıramaz hale gelmişti. İtilaf Devletleri Osmanlı Devletini saf dışı bırakmak Rus Ordusuna gerekli askeri yardımı ve malzemeyi en hızlı bir şekilde ulaştırmak Kafkasya Cephesinde bunalan Rusyayı rahatlatmak ve Türk Ordusunun geri çekilmesini sağlamak için Çanakkale Boğazına harekat düzenlediler.

  [​IMG]

  18 Mart 1915te boğazı zorlayarak geçmeye çalışan düşman donanması ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Nusret Mayın Gemisinin döktüğü mayınlar ile Türk topçusunun ateşi sonunda İngiliz ve Fransız donanmasının yedi gemisi batırıldı.

  İtilaf Devletleri, Çanakkalenin denizden geçilemeyeceğini anlayınca, kara harekatına yönelerek Gelibolu üzerinden boğazlara hakim olmak istediler. Bu amaçla 25 Nisan 1915te General Sir İan Hamilton komutasında Gelibolu Yarımadasının güney sahillerinden Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalara asker çıkardılar.

  Türk askerlerinin çetin bir şekilde yapmış olduğu savunma, düşman kuvvetlerine ilerleme imkanı vermedi. Conkbayırında düşman askerlerinin ilerlemesini süngü savaşıyla kazanan 19. Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal, Arıburnunda askeri birliklere şu emri verdi: “Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir. Bu emirle Türk askerine azim, sebat ve cesaret veren Mustafa Kemal, Arıburnunda zafer kazandı. Daha sonra İtilaf Devletleri; Anafartalarda, Conkbayırında ve Kireçtepede Türk askeri karşısında başarısızlığa uğradı.
  19/20 Aralık 1915′te Anafartalar ve Arıburnundan 8-9 Ocak 1916′da Seddülbahirden kesin olarak çekildiler.
   
Yükleniyor...