Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü

'Tarih Bölümü' forumunda Belinay tarafından 16 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale Savaşında Türk Kadınlarının Rolü
  Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü Nedir

  Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü

  Tarih boyunca Türk kadını, her alanda erkeğiyle yan yana ve omuz omuza bulunmuştur. Çanakkale Savaşı'nda da birçok Türk kadın savaşçı, Mehmetçik ile birlikte çarpışmıştır.

  Kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale Savaşları'nda Türk kadınlarının sanıldığının aksine sadece cephe gerisinde değil, siperlerde de düşmana karşı Mehmetçiklerin yanında göğüs göğüse çarpıştığı ortaya çıktı.

  Konuyla ilgili ilk belgesel bilgilere Avustralya ve Yeni Zelanda arşivlerinde, Anzac askerlerinin Çanakkalede siperlerde yazdıkları günlük ve mektuplarda rastlanmaktadır. Örneğin, The Age adlı Avusturalya gazetesinde, 8

  Eylül 1915 tarihinde şöyle bir haber yer almaktadır

  Büyük rol oynadı

  Türk kadını, cephede erkek kılığında düşmanla savaştı, cephe gerisinde ise askerlerin mermi ve erzak ihtiyaçlarını karşılayarak zaferin kazanılmasında büyük rol oynadı. Kadınlardan Mücahide Hatice Hanım, Anafartalar 56. Fırkada silahıyla mücadele etti. Adı Ahmetti, şarapnel parçaları ve kurşunla 9 yerinden yaralandı. 70. Alayın komutanı Albay Hafız Hamit Beyin kızı Nezahat Onbaşı ise babasıyla birlikte 3 yıl boyunca bütün savaşlara katıldı.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...