Çanakkale Savaşında Olağanüstü Olaylar

'Tarih Bölümü' forumunda Bella tarafından 17 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale Savaşinda İlginç Olaylar,
  Çanakkaledeki Olağanüstü Olaylar,
  Çanakkale Savaşında Olağanüstü Olaylar;  Sis Olayı:
  Düşmanın meşhur Golyat adlı zırhlısının batırılması olayında da ortalığı bir anda kaplayan sis Osmanlı askerlerinin çok işine yaramıştı. Haince saldırılar planlayan Golyat, bu şekilde teslim alınabilmişti. Golyat'ın batırılması karşısında da General Hamilton hüsranla şu satırları yazmıştı: Dün geceki kesif sis sırasında, bir Türk torpidobotu, Çanakkale Boğaz'ından sızıp Golyat zırhlısını torpidoladı. Düşman madalyayı hak etti. Kahrolsunlar!

  Pusula Olayı:
  İngilizler yön bulmak için kullandıkları pusulalarında bile zaman zaman akıl almaz oynamalar görüyor ve ne yapacaklarını şaşırıyorlardı. Örneğin John Hargrave adlı İngiliz subayının verdiği raporda, elindeki pusulanın sık sık yön değiştirdiği ve aynı anda birçok yeri kuzey olarak gösterdiği yazılıdır.

  Bulutların koruması:
  Çanakkaleden Sakaryaya, oradan Koreye kadar birçok sıradışı olay yaşanmıştır.
  Çanakkale savaşının en çok konuşulan ve Allahın (cc) bizlere yardımını açıkça ortaya koyan önemli bir olay da bulutların namaz kılan askerlerimizi örtmesidir. Savaşın başlamasından bitimine kadar meydana gelen birçok olay nedeniyle yabancılar dahi bunu tasdik etmiştir.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...