Çanakkale savaşının kurtuluş savaşındaki önemi

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 20 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. çanakkale savaşının kurtuluş savaşındaki önemi nedir?  Çanakkale Zaferi (18 Mart 1915)

  Türk ordusunun I. Dünya Savaşı’nda zafer kazandığı tek cephe Çanakkale Cephesi olmuştur. Bu cephe, İtilaf Devletleri’nin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir.Bu savaşta İngilizlerin dünyaca meşhur deniz donanmaları, Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar ve Türk topçusunun isabetli atışları neticesinde Boğazın derin sularına gömülmüş, adeta savaşın kaderi değişmiştir. Düşman askerlerinin Gelibolu Yarımadasına yaptıkları çıkartma ve günlerce süren kanlı muharebelerin sonucunda Türk askeri yüzbinlerce şehit vermesine karşın düşmanı Çanakkale’den geçirmemiştir.Çanakkale Savaşı’nın nedenleri, sonuçları ile Türk ve dünya tarihi açısından önemi

  Çanakkale Savaşı’nın nedenleri

  -İtilaf Devletleri’nin Çanakkale Boğazı’nı geçerek, savaştan çekilmesini istemediği Çarlık Rusyası’na ekonomik ve askeri yardım götürmek istemeleri.İtilaf Devletleri’nin Boğazları ve İstanbul’u alarak Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak istemeleri.İtilaf Devletleri’nin savaşı kısa sürede sonuçlandırmak istemeleri.İtilaf Devleri’nin Balkanlardan İttifak Devletleri’ne yeni bir cephe açarak, Balkan devletlerini kendi yanında savaşa sokmak istemeleri.İtilaf Devletleri’nin Balkanlarda açacağı yeni cephe ile İttifak Devletleri arasındaki bağı koparmak istemeleri.

  Çanakkale Savaşı’nın sonuçları

  -I. Dünya Savaşı’nın iki yıl kadar uzamasına sebep olmuştur.

  -İngiltere ve Fransa’dan yardım alamayan Çarlık Rusyası’nda Bolşevik İhtilâli çıkmış, Rusya savaştan çekilmek zorunda kalmıştır.

  -Bulgaristan İttifak Devletleri yanında savaşa girmiş, böylece Osmanlı Devleti ile Almanya arasında karadan bağlantı kurularak, Alman yardımlarının Osmanlıya daha kolay ulaşması sağlanmıştır.

  -İngiliz ve Fransız donanmaları büyük ölçüde zarar görmüştür.

  -Mustafa Kemal’in bu cephede gösterdiği başarı, askeri dehasını ortaya koymuş ve Kurtuluş Savaşı’nın lideri olmasında etkili olmuştur.

  -Çanakkale Zaferi, Milli Mücadele ruhunun doğmasında etkili olmuş, Osmanlı Devleti’nin saygınlığı artmıştır.

  -Sömürge olan toplumlarda milli kurtuluş fikrinin uyanmasında etkili olmuştur.

  -500.000’e yakın insan hayatını kaybetmiştir.
  Çanakkale Savaşı’nın Türk ve Dünya tarihi açısından önemi

  Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’nda sadece bu cephede başarı elde etmiş ve tarihinin en büyük savunma savaşını kazanmıştır. Tüm dünyada Türklerin saygınlığı artmış, haklı mücadelesi kabul görmüştür.
   
  Son düzenleme: 24 Şub 2014
Yükleniyor...