Çanakkale Savaşının Siyasi Sonuçları

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 6 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale Savaşının Siyasi Sonuçları hakkında bilgi
  Maddeler halinde Çanakkale Savaşının siyasi sonuçları

  1- Çanakkale Zaferi, Balkan Savaşları’yla içte ve dışta sarsılmış olan devlet itibarını kurtarıp güçlendirmiştir.

  2- Çökmekte olan Osmanlı Devleti içinde Türk milletinin gücünü ve kudretini hâlâ koruduğunu göstermiştir.

  3- Çanakkale Zaferi, müttefiklerinin yardımından yoksun kalan Çarlık Rusya’nın çökmesine ve Bolşevik rejiminin yerleşmesine yol açmıştır.

  4- Henüz savaşa katılmamış olan devletlerin tutumlarını etkilemiştir. Bulgaristan, merkezi devletlerin yanında yer almış, Romanya, Yunanistan ile İtalya bir süre daha savaş dışında kalmış ve Arap isyanı da bir süre gecikmiştir.

  5- İtilaf Devletleri’nin Boğaz’ı geçemeyişi, İngiltere ve Fransa’nın askerî ve siyasi itibarını sarsmış; bu devletlerin sömürgelerinde bağımsızlık ve özgürlük akımlarının doğmasına, dolayısıyla da dünya haritasında bazı değişikliklere yol açmıştır.

  6- Çanakkale’de savaşan Avustralya ve Yeni Zelandalıların milli bilinçlerinin oluşmasında etken olduğu gibi savaş sırasında ve sonrasında bu ülke vatandaşları ve hükümetleri ile dostlukların ortaya çıkmasını sağlamıştır.

  7- Boğazların, Birinci Dünya Savaşı başında, Osmanlı Devleti tarafından kapatılıp savaşın sonuna kadar açılmaması, uluslar arası ticari ilişkileri ve Karadeniz’e komşu ülkelerin ticaretini olumsuz etkilemiştir.
   
Yükleniyor...