Çanakkale Zaferi İle İlgili Anılar

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 10 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale Zaferi Anıları Kısa


  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915 1916 tarihleri arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.Aşağıda okuyacağınız Anılar Çanakkale zaferi sırasında yaşanmış olaylardan alınmıştır..Çanakkale Şehitlerini saygıyla anıyoruz Allah onlardan razı olsun..

  Kendi cenaze namazını kılan askerler...


  Babamın dostlarındandı dimdik yürürdü.Hani Allah’tan başka kimsenin önünde eğilmemiş tipler vardır ya, öyle biriydi. Ben çok küçüktüm, evimize misafir gelirdi. “Oğul” diye seslenirdi hep. Bağdaş kurmaz, diz çöker öyle otururdu. Gaz lambası ışığında daha bir heybetli görünürdü gözüme. Hep bitip tükenmek bilmeyen harp hatıraları anlatırdı. Çanakkale, Gazze, Kafkas cephelerini dolaşmış, Sakarya, Dumlupınar’da savaşmış. Ancak İzmir’in kurtuluşundan sonra köyüne dönebilmişti. Anlattıklarında hep acı, kan, cefa vardı. Kolay mı kazanılmıştı bu vatan? Ölüm neydi ki? Şerbet içmek kadar kolaydı. “Biz kendi cenaze namazımızı kendimiz kıldık Çanakkale’de” derdi sık sık. Olur muydu?

  Kirte muharebeleri sırasında bölükler arka siperlerde hücum sıralarını beklemektedirler. Ön siperlerdekiler ileri fırlamış boğuşuyorlar. Yüzbaşı hücum için emir bekliyor. Bütün asker süngü takmış siperden fırlamak için hazır. Sinirler gergin! Bütün dudaklar kıpır kıpır dualar okuyor, Kelime-i Şehâdet getiriyor. Süre uzuyor. Yüzbaşı erlere sesleniyor: “Yavrularım… Aslanlarım… Biraz sonra Cenab-ı Rabb’ül Alem’in huzuruna varacağız. Abdestsiz gitmeyelim… Haydi!.. Tüfeklerimizin kabzalarına ellerimizi sürüp, hep beraber teyemmüm edelim…”

  Teyemmüm edilir… Bekleme devam etmektedir. Biraz sonra Yüzbaşı: “Çocuklarım! Sanıyorum biraz daha bekleyeceğiz. Önümüzde biraz daha zaman var. İleride arkadaşlarımız şehit oluyor. Hem onlar için, hem de vakit varken, kendi cenaze namazımızı kendimiz kılalım…”

  Kabe Karşımızda…

  Arkadan Of’lu Ali çavuş bağırır… ER KİŞİ NİYETİNE…?

  O gün yapılan hücumda, kendi cenaze namazını kılan pek az kişi sağ kalabilmişti.

  Onlar Allah’a verdiği sözü tuttular...

  [​IMG]
   
 2. Cevap: Çanakkale Zaferi İle İlgili Anılar

  Bekir Çavuş

  Reşit Paşa vapuruna bir gün Bekir Çavuş isminde bir ağır yaralı getirdik. Onu cephenin ön saflarında bulmuştuk.

  Bir ayağı kangren olmuştu. Hemen Reşit Paşa vapurunda ameliyat masasına yatırdık. Ayağını kestik. Bir tek ayağı ile kalmıştı ama vaziyeti çok tehlikeli idi. Kangren çok ilerlemişti. Aynı zamanda pek fazla kan kaybetmişti. Adeta ölmesini bekliyorduk.

  O gece sabaha karşı kamaramın kapısı hızlı hızlı vuruldu. Kalktım dışarıda bir ses:

  Çanakkale Menzil Hastanesindeki Türk yaralıları

  - Başhemşire Başhemşire diye bağırıyordu

  Hemen giyinip fırladım, genç bir Alman hastabakıcısı:

  - Hani ayağını kestiğimiz yaralı yok mu? Bekir Çavuş mu?

  - Evet. Ne oldu peki?

  - Kendisine bir hal geldi hemşire, tek bacağıyla ayağa kalktı. Odanın içinde dolaşmak istiyor.

  Hemen koştum. Bekir Çavuş yaralarından kanlar aka aka ayağa kalkmıştı. Yanına koştum. Bileğinden tuttum, müthiş ateşi vardı.

  - Aman Bekir Çavuş dedim. Ne yapıyorsun? Bu hal ile ayağa kalkılır mı?

  Bekir Çavuş kendini kaybetmiş bir halde idi.

  - Aman dedi. Ne diyorsun? Emir geldi, emri yerine getirmek lazım! Tabi kalkacağım.

  Ve sabaha karşı Bekir Çavuş kollarımız arasında dünyaya gözlerini büsbütün kapadı. Bu adamcağız son dakikasına kadar kumandanın emrini, kendisine verilen vatan vazifesini yapmaktan başka bir şey düşünmüyordu. Son dakikasında bile ne annesini ne sevdiğini düşünüyordu.

  Kansız beyaz dudaklarından çıkan en son cümle:

  - Emri yapamadım, oldu.

  Fakat ben ona kani idim ki Bekir Çavuş vazifesini son derece yapmıştı.

  İlk Türk Hemşiresi: SAFİYE HÜSEYİN (ELBİ)
   
 3. güzel ama bnm istediklerimden değil :f118: