Çanakkkale şavaşı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 22 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale savaşı nerede yapılmıştır?

  İstanbul boğazıyla birlikte iki kıtayı ayırdığı için büyük bir önem taşıyan Çanakkale boğazı,
  Aynı zamanda Türk tarihinin en parlak sayfalarından biri olan ve bütün dünyaya «Çanakkale geçilmez» dedir ten savaşların verildiği tarihi bir yerdir.

  Osmanlı devleti Birinci Dünya Savaşına Almanya ve Avusturya nın yanında katılmıştı. İngilizler ile Fransızlar, hem Rusya ya silah yardımı yapabilmek, hem de Osmanlıları savaş dışı bırakabilmek için daha savaş başlar başlamaz Seddülbahir tabyalarını topa tutup tahrip ettiler. 18 Mart 1915 te boğaza giren itilaf kuvvetleri, gerek denize döşenen mayınların, gerek bataryaların atışlarıyla büyük kayıplar vererek çekilmek zorunda kaldı.

  Bunun üzerine Çanakkale yi karadan zorlamaya karar veren düşman, 25 Nisan da Seddülbahir ve Arıburnu kıyılarına çıktı. Sayıca az olmasına rağmen Türk ordusu kahramanca çarpışarak her iki cephede ve Anafartalar da düşmanı geri püskürttü, fakat 150 000 den çok şehit verdi. Bugün boğaza hakim bir tepe üzerinde, düşmana geçit vermemek için canlarını vermiş, kanlarını son damlasına kadar akıtmış Çanakkale şehitlerini ölümsüzleştiren dev bir anıt yükselir.

  Cevap: Çanakkkale şavaşı

  genellikle bu soru öğretmenler tarafından şaşırtmacalı soru olarak sorulur..:)

  Çanakkale Savaşı Çanakkale de Gelibolu Yarımadası'nda yapılan deniz ve kara muharebeleridir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Şub 2017
Yükleniyor...