Cape Verde Tarihi

'Ülkeler' forumunda Aysell tarafından 5 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cape Verde adaları
  Yeşil Burun Adaları
  Cape Verde hakkında bilgi
  Cape Verde tarihi


  Tarih

  1456da Portekizliler adalara geldiğinde henüz yerleşim yoktu. Afrikaya yakın olması nedeniyle önemli bir liman ve köle ticareti merkezi haline geldi. Bugünkü halkının kökleri bu Portekizli yerleşimcilere ve köle Afrikalılara dayanır. Ülke 1975te Portekizden bağımsız hale gelmiştir. Doğal kaynak ve yağış azdır. Ekonomi her yönüyle Portekize bağımlıdır. Adalarda yaşayan nüfustan daha fazla Yeşilburunlu ABD, Portekiz, Angola başta olmak üzere bazı Avrupa ve Afrika ülkelerine göç etmiştir.

  Cape Verde hakkında bilgi:


  Başkent

  Praya

  Resmî dil

  Portekizce

  Yüzölçümü

  4,033 km²

  Nüfus

  2006 tahmini - 420,979

  Para birimi

  Escudo cabo-verdiano

  Saat dilimi

  CVT (UTC-1)

  İnternet alan adı

  .cv

  Telefon kodu

  +238
  Yeşil Burun Adaları, Atlas Okyanusunda, Senegal ve Moritanya açıklarındaki takımadalarda bulunan bir Afrika ülkesi. 10 ada ve 8 tane adacıktan oluşur. En büyük üç ada Santiago, Santo Antao, Boa Vista'dır. Başkent Santiago adasındaki Praia'dır. Büyük adalar 50 - 60 km. uzunluğundadır.


  Ada Halkları

  10 ada ve 5 adacıktan ibaret ülke nüfusunun üçte ikisinden fazlası, Avrupalı beyazlarlarla Afrikalı zencilerin karışımından oluşan Kreollerden meydana gelir. Geri kalanı ise, Avrupalı beyazlar ile Afrikalı zencilerdir.

  20. yüzyılda birkaç kez kıtlıkla karşılaşan adalıların önemli bir kısmı yaşamlarını başka ülkelerde sürdürmek için göç etmişlerdir. Günümüzde ülke vatandaşlarının neredeyse iki katı yurtdışında yaşamaktadır.

  Coğrafya

  Batı Afrikaya dahil edilen Atlas Okyanusunda bir ada devlettir.İklimi ılıman ve kararlı sıcaklıklar ile aşırı kuraklık belirler. Yağışlar düzensizdir, periyodik kuraklıklara neden olur.Dağlık Rüzgarüstü Adaları erozyonun derin oluklar oluşturduğu sarp bir yapı gösterir. Adalar volkanik kökenlidir, çoğunlukla ova ve alçak bölgelerden oluşmuştur.Ülkenin en yüksek noktası Fogo Dağı 2,829 m 'dır.Tuz, bazalt kayalıkları, pozzuolana (silisli volkanik atıklar, su basınçlı çimento üretiminde kullanılır), kireçtaşı, kaolin, balıkülkenin başlıca doğal kaynaklarıdır.Uzun süreli kuraklıklar; görüntü kirliliği yaratan rüzgarlar; volkanik ve sismik aktiviteler ülke için tehlike yaratmaktadır.

  Nüfus

  Adının nüfusu 2001 verilerine göre 405,163 olup nüfusun etnik dağılımı; Creole (melez) %71, Afrikalı %28, Avrupalı %1 şeklindedir. Dini inanç olarak çoğunluk Roma Katoliği olduğu gibi Protestanlar da mevcuttur.Ülkede Portekizce konuşulur.

  Ekonomi

  Ekonomiye genel bakış: Kape Verde`nin kişi başına düşen gayri safi milli hasılasının düşük olmasının sebepleri; fakir doğal kaynakları, ciddi su sıkıntısı ve uzun ömürlü kuraklıklardır.

  Gayri safi milli hasılanın %70`ini karşılayan ticaret, ulaşım ve amme hizmeti sektörleri ülkenin servise dayalı ekonomisini oluşturur.

  Ülke nüfusunun %70`ine yakın kesimi kırsal bölgelerde yaşasa da, tarımın 1995 gayri safi milli hasılasındaki payı balıkçılığın %1.5`ini yüklendiği %8 oranındadır. Gıda maddelerinin yaklaşık %90`ı ithal edilmektedir. Balıkçılık potansiyeli, özellikle ıstakoz ve ton balığı, tamamen işlenmemektedir.

  Cape Verde`nin yükselen yıllık ticaret açığını, gayri safi milli hasılanın %20`sinden fazlasını karşılayan göçmen havaleleri ve yabancı yardımlar finanse etmektedir. 1991`deki yeni demokrat hükümetinin ekonomik reformları, özel sektörü geliştirmek ve ekonomik çeşitlilik için yabancı yatırımları teşvik etmeyi amaçlar.
   
Yükleniyor...