Çaresiz Hastalıklara karşı okunacak dualar

'Dualar ve Faziletleri' forumunda eslemnur tarafından 11 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çaresiz Hastalıklar için okunacak dualar


  Çaresiz Hastalıklara karşı okunacak dualar
  Her şeyden önce şunu çok iyi bilmemiz lazım ki çaresizlik insan içindir.
  Allah için çaresizlik yoktur.Kuran-ı Kerim her alanda bize rehber olan bir kitaptır. Bu rehberliğini hastalanınca ne yapmamız gerektiği husularda da bize göstermektedir.
  Bu konuda Kuran en güzel örneği Hz. Eyyüp (a.s) mın hayatıyla bize anlatmaktadır. Hz. Eyyüp a.s yaşadığı zaman itibari ile çaresiz bir hastalığa yakalanmıştır.
  Bütün vücudu yara bere içerisinde kalmış. Fakat o hastalığın verdiği sıkıntılara sabrederek Allah'a şükretmiştir. Sonunda "Rabbi enni messenniyeddurru ve entte erhamürrahimin." anlamı : Rabbim bana zarar dokundu (hastalandım. sen erhamürrahiminsin. diye dua etmiş ve hastalıktan kurtulduğu gibi hem de gençleşmiştir. İnşallah bizlerde sıkıntılara maruz kaldığımızda Hz. Eyyüp a.s gibi tam bir teslimiyetle Allah'a tevekkül ve iman edip ve de dua edersek her türlü maddi ve manevi hastalıklardan kurtuluruz. Ve şuna da kesinlikle inanmamız lazım aciz olan insandır çaresizlik insan için geçerli bir durumdur. Allah için değil. Zaten dua aciz bir varlık olan insanın, sonsuz kudret sahibi olan Allah'tan yardım dilemesidir.

  Yüksel UÇAR
  forumdaslar.com
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Mar 2012