Çarkıfelek bere yapımı

'El Becerileri' forumunda Burcu tarafından 25 Kas 2015 tarihinde açılan konu

 1. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hurçlara sakladığımız bereler ve atkılar yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Eğer geçen sene kullandığınız berelerden sıkılıp yenilikler aramaya başladıysanız sizin için bugün çarkıfelek bere nasıl yapılır onu anlatacağız.
  carkifelek_bere-1.jpg carkifelek_bere-2.jpg
  Saç örgülü çarkıfelek beremizi örmeye 16 ilmek atarak başlıyoruz.

  Saç örgüsü deseni verebilmek için 3 ters + 8 düz+ 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt + 1 düz. Arka kısmı ikinci sıra yani düzler düz tersler ters. Bu sırada çoğaltma yapmıyoruz..
  3.sırada 3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 2 düz..
  4.sırada 3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 3 düz çoğalttığımız yerler düz üçgen oluşturuyor.
  12 sıra olunca saç örgüsünü 4+4 yapıyoruz. çoğaltılan kısımlar 14 düz olunca ikinci üçgene geçiyoruz..
  Bunun için de 3 ters + 8 düzç + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) kısmını yaptıktan sonra sıradaki iki ilmeği kesip geri dönüyoruz. Üçgenin diğer ilmekleri şişte kalıyor. Geri dönüp tekrar sıradaki iki ilmeği kesiyoruz... Bu şekilde kalan son iki ilmeği de kesiyoruz. Aynı zamanda bir üçgeni kapatırken bir üçgen daha oluşmuş oluyor.. Çoğaltmaları hep aynı yerden yapıyoruz.. 12 ilmekte bir saç örgüsünü unutmuyoruz.. 6 tane üçgen olunca bitiyoruz..