Çatlaklar İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 22 Şub 2009 tarihinde açılan konu

 1. Çatlaklar için bitkisel çözüm yöntemleri kullanabileceğiniz gibi bazı doğal mineral ve vitaminlerde çatlaklara karşı cildinizi güçlendirecek ve oluşmuş çatlakların görünümünü azaltacaktır. Aşağıda yer alan listede çatlak tedavisi için doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

  Nemlendirme herhalde çatlaklardan korunmak ve yayılmasını engellemek için uygulayabileceğiniz en kolay çözüm olacaktır. Cildinizi özellikle de çatlamaya müsait olan bölgeleri sık sık nemlendirmelisiniz. Cildiniz ne kadar nemliyse çatlak oluşma ihtimalide o kadar azalacaktır.

  Su için. Tüm diğer organlarımız gibi cildimizde suya ihtiyaç duymaktadır. Gün için en az 8-10 bardak su içmeye çalışın. Yeterli miktarda su tüketimi gerçekleştirirseniz cildiniz kurumaya karşı koruyacak ve su sayesinde esnekliği artacaktır.

  Cilt çatlaklarını önlemede önemli bir rolü olan cildimizin esnekliğini artırmak için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Egzersizler aynı zamanda kan dolaşımını düzenleyeceği için derinin direncini artıracaktır.

  Kan dolaşımını düzenlemek ve en ince kan damarlarında bile dolaşımın sağlanması amacıyla bitkisel yağlarla çatlak oluşan bölgelere masaj yapabilirsiniz. Masaj sırasında aleo vera, kakao ve jojoba yağı gibi doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

  Banyo yaparken çatlak bulunan bölgelere banyo lifi ya da kese ile masaj yaparak cilt üzerinde bulunan ölü deri tabakasını azaltarak cildin yenilenmesini ve zaman içinde çatlakların görünümün azalmasını sağlayabilirsiniz. Banyodan sonra banyo lifi ile masaj yaptığınız bölgelere nemlendirici sürmeyi unutmayın.

  Beslenme alışkanlıklarımız vücudumuzun tüm sağlığında olduğu gibi cilt sağlığında da belirleyici rol oynamaktadır. Doğal ve sağlıklı gıdalar ile beslenirseniz, vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri düzenli olarak alırsanız genel sağlığınız gibi cildinizde sağlıklı olacaktır. Cildin en çok ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller arasında C vitamini, E vitamini gelmektedir. Yeterli miktarda çinko alımı da cildin elastikiyeti üzerinde önemlidir.

  Çatlaklar için bitkisel çözüm arıyorsanız size önerebileceğimiz doğal ürünlerin başında nemlendirici ve antioksidan özellikleri bulunan kakao yağı, aloe vera jeli, jojoba yağı gelmektedir. Bu bitkisel yağlarla günlük düzenli masaj yaparak çatlak oluşumunu engelleyebilir ve oluşan çatlakların görünümlerini hafifletebilirsiniz.

  Size birde bitkisel çatlak kremi reçetesi verelim. Çeyrek bardak aloe vera jeli, yarım bardak zeytinyağı, sıvı olarak eczanelerde bulabileceğiniz 4 kapsül E vitamini ve A vitaminini iyice karıştırın ve akşamları bu karışımı çatlak bulunan bölgelere masaj yaparak uygulayın. Bu bitkisel çatlak kremini buzdolabında muhafaza edin. Bir kaç hafta sonra çatlakların görünümünün azaldığını göreceksiniz.

  Lavanta yağıda çatlak tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca her türlü lekeye karşı etkili olduğu bilinen limonda içerdiği asit sayesinde ölü derinin atılarak yenilenmesini sağlayabilir.

  Çatlaklar için bitkisel ve kozmetik çözümler tüm çatlak izlerini yok etmemekte sadece görünümlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu yöntemleri kullanmadan önce bir deri hastalıkları uzmanı ile görüşerek cildinizin bun tür uygulamalar için uygun olup olmadığını ve bitkilere karşı alerjiniz bulunup bulunmadığını öğrenmelisiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Eyl 2014
 2. teşekkürler yaren bilgilendirici bir yazıydı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Eyl 2014
Yükleniyor...