Çay ve Çaydanlık

'Eğlence' forumunda HazaN tarafından 5 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Aşağıdaki resim sadece bir resim değil çünkü çok şey anlatıyor arkadaşlar vaktiniz varsa bir okuyun derim. ;) Ama okuduktan sonrada ana fikir neymiş bizimle paylaşın lütfen :f40:  [​IMG]
   
 2. Cevap: Çay ve Çaydanlık

  Anafikir;Çayın alt demliği,üst demliği,kaşığı,tabağı,bardağı,şekeri hayatımızın birer parçası.Olmazsa olmaz:f196:

  Gelelim süzgece; işte onu elinde çok sıkı tutmalısın.Bir anlık dikkatsizliğinde her yer çay olur...
   
 3. Cevap: Çay ve Çaydanlık

  ana konu çayda dem forumdaşta kıdem :)))))
   
 4. Cevap: Çay ve Çaydanlık

  Alemşah çay tabağı olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsun ha gayret :f30:
   
 5. Cevap: Çay ve Çaydanlık

  Çayın alt demliği,üst demliği,kaşığı,tabağı,bardağı,şekeri br binanın yapı taşları gibidir. Onlar olmasa çayın ne anlamı ne de tadı olur.

  çayın üst demliği : suyun kaynadığı, mikropları kırıp mineralleri temizleyen ve insanlara şifa kaynağıdır. Çektiği dokuz aylık çektiği ızdırapla nur topu gibi bir evlat getiren bir anne misali. Sıkıntıları sevinçleri güzellikleri gözyaşlarını bazen de zehir zemberek unsurları içinde taşıyan anneyi temsil ediyor.


  Üsteki demlik : çayın tadını ve demini veren gelin bazen uzaktan bazen yakından, bazen sevilerek bazen de tanıdıkların tavsiyesiyle bulunan bazen de şartlardan dolayı zorunlu evlenilen bir gelin.

  Ve bir bardak suyun demin içine dökülmesiyle demli bir çayı içinde tutan ve barındıran bardak tıpkı bir baba misali. Her türlü sıkıntıya göğüs geren, kötü şartlarda aileye şemsiye olan maddi ve manevi problemleri çözen, bazen dik duran bazen de boyun büken ama kan kussa da kimse görmesin diye onu yutan baba. Çayı ve şekeri içinde tutan bardak misali aileyi bir arada tutan bir baba.

  Bardağa dökülen dem ve üstüne eklenen su bunun karışımından da evin oğlu ortaya çıkıyor. Bardağa doldurulan dem misali biraz gelin doldurur, demin üzerine doldurulan su misali biraz da anne doldurur evin oğlunu havadan sudan şeylerle. Evin oğlu ise ne anadan geçer, ne yardan ne de serden geçer. Bardağın içinde bazen taşar, bazen somurtur sinesine çekilir kaybolur oğul.

  Evin sevinci maskotu şekeri:çayı tatlandıran torun bu seker iki aileyi yakınlaştıran küskünleri barıştıran sevinç ve mutluluk veren bir tat ve bir duygu nesli devam ettiren torun bala.

  Çaydanlık olur, demlik olur, çay olur, bardak olur, seker olurda, kaşık olmaz mı? Kaşığa ihtiyaç duyulmaz mı? Kaşıkta evin kızı olan, belki yakın komşuya kocaya giden bazense çok uzaklara verilen görümce oluyor. Genelde evin gelini tarafından eve gelmezsi çok arzulanmayan ama geldiğinde ya evi karıştırarak ev ahalisini doğduğuna pişman ede yada denge unsuru olup gelinin dert ortağı olarak problemleri çözmede aracı olan görümce.
   
 6. Cevap: Çay ve Çaydanlık

  Gerçekten çok güzeldi, çok etkilendim.
  Aileyi o kadar güzel benzetmelerle anlatmışsın ki, üzerine tek bir söz söylemeye bile gerek yok..
   
 7. Cevap: Çay ve Çaydanlık

  Çay,çaydanlık,demlik,kaşık vs kim olursa olsun farketmez sonuçta her sabah çayımı kendim demlerim :)
   
Yükleniyor...