Cebinizin Pili Çabuk Bitmesin

'Teknoloji Haberleri' forumunda EyLüL tarafından 17 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlarla oyun oynuyor, fotoğraf çekiyor, internette geziyoruz. Bunları yaparken çok hızlı enerji tüketiyoruz. İşte mobil cihazların pil ömrünü uzun tutmak için püf noktaları.Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Onları her alanda kullanıyoruz.

  Ancak akıllı telefon kullanıcılarının bir büyük derdi var.Pil ömrünün kısa oluşu. Aslında şimdiki telefonlar geçmiş yıllardaki modellere göre kat kat uzun pil ömrüne sahip. Değişen nokta ise kullanım alışkanlıklarımız.İnterneti ve uygulamaları etkin kullanıyor ve telefonunuzun devasa ekranını her an ışıl ışıl parıldatıyorsanız haliyle bu telefonların pilini 24 saat bile dolmadan yeniden şarj etmek zorundasınız. Benzer durum dizüstü bilgisayarlar için de geçerli.

  Etkili Pil Tasarrufu Nasıl Olur

  - Pille çalışırken gereksiz programların çalışmasını engelleyin. Bunların hangileri olduğunu anlamak için PCde Görev Yöneticisine göz atabilirsiniz.

  - Akıllı telefonunuzda altta çalışan uygulamalar bilgisayar belleğini ve işlemcisini meşgul eder ve pil tüketir. Bu yüzden açık uygulamaları tek tek kapatıp sadece o sırada ihtiyaç duyduklarınızı açık bırakmanız iyi olacaktır.

  - Kendi kendine dönmeye başlayan DVD sürücü bilgisayarınızı yoracaktır. Bu yüzden içinde DVD varsa mutlaka çıkartın.

  - Dizüstünüzde herhangi bir güvenlik yazılımı yüklüyse pille çalışırken tarama yapmaya ayarlı olmadığından emin olun. Bu, hızlı bir şekilde güç harcar ve erkenden durdurulmalıdır.

  - Bilgisayarınızı kullanmayacağınız kısa sürelerde Windowsu uyku moduna almak pil avantajı sağlar. Windows düğmesine bastığınızda çıkan Kapat düğmesinin yanındaki ok işaretine tıkladığınızda Uyku çıkacak.

  - Telefonunuzda ekran ayarları bölümünden, ekran kapanma süresini ayarlayabilirsiniz. En düşük süreyi işaretleyebilirsiniz.

  - Bilgisayar ve telefonunuzun ana ses ayarını tamamen kapatın. Telefonunuzda titreşim özelliğini devre dışı bırakın, arandığınızda sadece ses gelmesi yeterli olur.

  - Şayet öncelikli değilse telefon ve bilgisayarınızdaki WiFiyi kapalı tutun. Telefonunuzdaki operatör ayarları bölümünden 3Gyi devre dışı bırakmak da size ekstradan en az yüzde 20 pil ömrü kazandırır.

  - Telefonunuzda WiFinin yanı sıra; Bluetooth, GPS, bildirimler ve otomatik güncellemeler de devre dışı bırakılsa iyi olur. Hatta internete acil ihtiyacınız yoksa bağlantı ayarlarından veri bağlantısını devre dışı bırakın.

  - Telefon ve bilgisayarınızın duvar kâğıdı da pil ömrünü etkiler. Telefonda animasyonlu duvar kâğıdından uzak durun. Tüm cihazlarınızda koyu renkli duvar kâğıtları size pil avantajı sağlar.
   
 2. Cevap: Cebinizin Pili Çabuk Bitmesin

  Bildiğim şeylerdi tekrar oldu ... Teşekkürler editörüm
   
 3. Cevap: Cebinizin Pili Çabuk Bitmesin

  Kullandığımız teknoloji ne kadar güçlü olursa olsun, pil yetmiyorsa neye yarar ki... Özellikle akıllı telefonların büyük ekranları ve güçlü işlemcileri normal cep telefonlarından çok daha fazla enerji harcıyor.Yinede denemekde yarar var bakalım bir fark olacakmı..
   
Yükleniyor...