Çelebi Sultan Mehmet Camii Özellikleri ve Önemi

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 23 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çelebi Sultan Mehmet Camii

  Yunanistan’ın Dimetoka ilçesinde inşa edilen yapı 15.yy’a tarihlenmektedir. Adından anlaşıldığı üzere eserin banisi Çelebi Sultan Mehmet’tir. İnşa kitabesi bulunan caminin mimarının Hacı İvaz Paşa olduğu öğrenilmektedir.

  MİMARİ ÖZELLİKLERİ
  Evliya Çelebi’nin notlarına göre camii 4 kagir ayağın taşıdığı, kurşun kaplı ahşap çatısının içine gizlenmiş bir kubbe yerleştirildiği, yüksek ve süslemesine özen verilmiş bir minaresinin olduğu ancak hariminin bulunmadığını öğrenmekteyiz.

  Bu bölge Osmanlı Devleti’nin idaresinden çıktıktan sonra müslüman cemaatin kullanmasına izin verilmeyerek ardiye ve dopo olarak kullanılmıştır. Zamanla da bakımsız kalmış olan yapı harap olmuştur.

  İlk inşa edildiği zamanda eser düzgün kesme taş malzeme ile dikdörtgene yakın bir plan şemasına sadık kalınarak örülmüştür. Son cemaat yeri yahut avlusu yoktur ancak taçkapısı özenerek yapılmıştır. Bu kapı sivri kemer ile sonlandırılmış olup üzeri zikzak kabartmalar ile süslenmiştir. Renkli taş işlemeciliğinde kullanıldığı kapı da hat sanatının en güzel örneği görülmektedir.

  19.yy.’da yenilendiği bilinmektedir.

  ÖNEMİ
  1992 yılında caminin minaresinin külahının uçtuğu, camlarının kırıldığı ve yapının sıvalarının döküldüğü bilinmektedir. Türk mimari sanatının bu güzel eseri, hemen sınırımızda kaderine terk edilerek yok olmaya mahkum edilmiştir. Fakat bu eser Türk mimari sanatı içinde önemli bir yere sahiptir; çünkü yapının mimarı Hacı İvaz Paşa dört yarım kubbe ile desteklenen orta ana kubbe sistemini bu yapıda uygulamaya çalışmış ve yeni bir gelişme kat etmiştir. Yani Çelebi Mehmet Camii Osmanlı mimarlık tarihinde büyük bir adımdır.