Cem Atabeyoğlu Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 11 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cem Atabeyoğlu Kimdir


  Cem Atabeyoğlu Kimdir, Kısaca Hayatı

  1924 yılında doğdu. Öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde yaptı. Gazeteciliğe 1942 yılında Son Posta Gazetesi'nde spor yazarı olarak başladı. Daha sonra Cumhuriyet, Günaydın, Fotospor, Türkspor gazete ve dergilerinde yazılar yazdı. Fenerbahçe Kulübü'nde basketbol şubesinin kurucuları arasında yer aldı. 1955-1980 yılları arasında Basketbol Federasyonunda üye ve asbaşkan olarak çalıştı.

  Cem Atabeyoğlu 1970 yılında Uluslararası Spor Yazarları Derneği AIPS'e (Basketbol Komitesi) seçilen ilk Türk üye oldu. Spor tarihi ve inceleme-istatistik konularındaki çalışmaları ve eserleriyle tanınır, bu konuda en büyük otoritelerden biri olarak sayılır.

  Cem Atabeyoğlu, 1940ta İstanbul Erkek Lisesinde okurken Talat Mithat Hemşerinin çıkarttığı Kırmızı Beyaz" gazetesinde, okul arkadaşı Sadri Alışıköla birlikte spor haberleri yazmaya başlar. Emeğinin karşılığı ise pazar gününün önemli bir maç davetiyesidir!

  Cem Atabeyoğlu 1981de Günaydın ısrarla çağırınca yeniden gazeteye dönüp, spor yazarlığı yapar. Spor yazarlığının yanı sıra Günaydının Almanya baskısına pehlivan tefrikaları, 50 büyük Türk zaferi, umut kapıları, evliyalar, yatırlar ve türbeler, şifalı sular ve kaplıcalarla ilgili dizi yazıları hazırlar. 1991de Fotospora geçer. 1995te ise Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Bilgi Birikim Merkezinin başına getirilir.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...