Cem (Ehl-i Hakk) nedir

'Türkçe Sözlük' forumunda Sitem tarafından 29 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ehli Hakk İnanışı
  Alevilik ve Ehli Hakk
  Cem (Ehl-i Hakk) hakkında bilgi


  Cem (Ehl-i Hakk) nedir

  Cem, Ehl-i Hakk bağlıları tarafından yapılan ayin şeklinde bir tür ibadettir. Cem yapılan ibadethanelere cemhane adı verilmiştir. Cem ayinine katılan kişiler Hakkın huzurunda olduklarına inanırlar; Ehl-i Hakk inancına göre cem yapılan yerde ilahî bir tecelli gerçekleşir.

  Özellikle Azeriler arasında yaygın olan Ehl-i Hakk'taki cem ile aynı adı taşıyan bir de Alevi ibadet mevcuttur. Alevilerin yaptığı cem çeşitli benzerlikler içerse de farklı bir ibadettir.

  Cem sırasında müzik, özellikle tambur enstrümanı, ve dinî dans önemli bir yer tutar. Genelde üç, beş veya yedi yetişkin erkeğin eşliğinde gerçekleşen cem ayininde ayrıca adak adama ve kurban sunma da gerçekleşir; bunlar katılımcılar arasında bölüştürülür. Yapılan kurbanlardan hazırlanan bir sofrada birlikte yemek yenmesi de ayinin bir parçasını oluşturur. Genel olarak kadınların cem ayinine katılmasına izin verilir fakat kadınlar cem ayini halkasının dışında veya ayrı bir halka oluşturarak otururlar; erkeklerle birlikte ayin halkasına girmezler. Ayine çocukların katıldığı da olur; bununla birlikte çocuklar ayin sırasında oturmazlar ve ayakta dururlar.


  alıntı