Cem Sultan ile Kasım Bey

'Tarih Bölümü' forumunda Blizzard tarafından 6 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cem Sultan ile Kasım Bey

  Şehzade Cem Sultan 1474 te Karaman valisi olduktan sonra günlerden bir gün İçel yaylalarına avlanmaya çıkar. Koraş dağlarında (Eleksi civarı) KasımBey'le karşılaşıp birkaç gün sohbet ederler arkadaş olurlar.

  Fatih'in 1481 de ansızın ölümü üzerine büyük oğlu Bayazıt padişah olur. Karaman valisi Cem de saltanat davasına kalkışır. Konya civarından toplayabildiği askerlerle derhal harekete geçerek Bursa'ya varır. Ayas Paşa komutasında Bayazıt askerleri de Bursa'ya gelmişlerdi. Yapılan çarpışmada Ayas Paşa yenildi. Cem orada sultanlığını ilan edip kendi adına hutbe okutup para bastırdı . İki kardeş askerleri yirmi iki gün sonra Yenişehir ovasında ikinci karşılaşmalarında Cem tarafı (ihanet sonucu) yenildi. Cem Adana üzerinden Mısır'a kaçtı. (Şikâri'ye göre ; Yenilgiden sonra Kasım Bey'le buluşup Bulgar dağlarına çıktılar. Cem hac yapmak için Kasım Bey'den izin istedi. Kasım Bey para at deve vererek Halep'e kadar yolcu etti). Cem hac farizesini ifa etmiş ki bir şiirinde:
  Kâbetullah'a varıp bir kez tavaf eylediğin Bin Karaman bin Acem bin milket-i Osman'dır Der

  Ertesi yıl Anadolu'ya dönen Cem'i Kasım Bey Adana'da karşıladı. Beraberce Mut'a geldiler. Mut'tan yaylalara çıktılar Dağpazarı köyü karşısındaki İmren yaylasında üç gün istirahat ettiler .
  Bayazıt'la bir daha karşılaşıp şansını deneyen Cem gene kaybedince kaderinin çizdiği yolda ezildi gitti.
   
Yükleniyor...