Cemaatle Namazın Fazileti

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 1 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cemaatle Namazın Fazileti Nedir


  Cemaatle Namaz Kılmanın Fazileti


  1066 İbni Ömer radıyallahu anhümâdan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir
  Buhârî, Ezân 30; Müslim, Mesâcid 249 Ayrıca bk Nesâî, İmâmet 42; İbni Mâce, Mesâcid 16

  1067 Ebû Hüreyre radıyallahu anhden rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Bir kimsenin cemaatle kıldığı namazın sevabı, evinde ve çarşı pazarda kıldığı namazdan yirmi beş kat daha fazladır O kimse abdestini güzelce alıp, sonra sadece namaz kılmak maksadıyla mescide giderse attığı her adım sebebiyle bir derece yükseltilir, bir hatası da silinir Namazını kıldıktan sonra abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde kaldığı müddetçe, melekler ona:
  Allahım! Ona rahmetinle muamele et, ona acı! diyerek dua etmeye devam ederler O kimse namazı beklediği sürece namazda imiş gibidir


  Buhârî, Ezân 30; Müslim, Mesâcid 272 Ayrıca bk Buhârî, Salât 87, Büyû 49; Ebû Dâvûd, Salât 48; İbni Mâce, Tahâret 6, Mesâcid 14

  Namaz tek başına kılınabilirse de cemaatle kılınması daha faziletlidir. Hz. Peygamber, cemaatle kılınan namazın sevabının tek başına kılınan namazdan 27 kat fazla olduğunu bildirmektedir. (Buhari, “Cemaa, 1)

  Namazlar cami dışında da cemaatle kılınabilirse de camide kılınması asıldır. Cemaatle namaz kılmak için camiye gelirken atılan her adımda kişinin derecesi yükseltilir, bir günahı silinir. (Buhari, a.y.)

  Cemaatin farz-ı ayın, farz-ı kifaye olduğunu söyleyenler varsa da çoğunluğa göre sünnettir. Cemaatin dini faziletlerinin yanı sıra sosyolojik önemi de büyüktür.

  Cemaatle Müslümanlar bir araya gelir, sıkıntılar ve sevinçler paylaşılır. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyacı giderilir. İnsanlar arasında sevgi ve muhabbet vardır.

  070 Ebû Hüreyre radıyallahu anhden rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Canımı gücü ve kudretiyle elinde tutan Allaha yemin ederek söylüyorum, içimden öyle geçiyor ki, odun toplamayı emredeyim, odun yığılsın Sonra namazı emredeyim, ezan okunsun Daha sonra bir adama cemaate imam olmasını emredeyim En sonunda cemaate gelmeyen adamlara gidip onlar içindeyken evlerini yakayım

  Buhârî, Ahkâm 52, Ezân 29; Müslim, Mesâcid 251–254 Ayrıca bk Tirmizî, Salât 48; Nesâî, İmâmet 49
   
Yükleniyor...