Cemaleddin-İ Uşşaki Kimdir

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 20 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cemaleddin-İ Uşşaki Kimdir

  Cemaleddin-İ Uşşaki Hayatı

  Anadoluda yetişen büyük velîlerden. İsmi Muhammed olup, künyesi Ebû Nizâmeddîndir. Uşşâkî Seyyid Muhammed Efendi diye de bilinir. Doğum târihi belli değildir. Edirnede doğdu. Halvetiyye yolu büyüklerinden olup, Uşşâkîlik tarîkatında pîr-i sânî sayılır. 1751 (H. 1164) senesinde İstanbulda vefât etti. Eğrikapıda bulunan dergâhının avlusuna defnedildi.

  Cemâleddîn-i Uşşâkî, ilim ve edebi ilk olarak Edirnede medfûn bulunan Hamdi Bağdâdîden öğrendi. Hamdi Bağdâdînin vefâtından sonra Sezâî ismindeki mânevî ilimlere sâhib olan zâta talebe oldu. Çok yüksek mânevî mertebelere kavuştu. Şeyh Sezâîde bulunan mânevî sırları elde etti. İlk hocası Hamdi Bağdâdînin vefâtlarından on dokuz, Şeyh Sezâinin vefâtından dört sene sonra, mânevî bir işâretle, 1742 (H.1155) senesinde İstanbula gitti. Eğrikapı dışındaki Savaklar mevkıinde bulunan Hırâmî Ahmed Paşa Dergâhına, vefât eden Muhammed Efendinin yerine tâyin edildi. Cemâleddîn Uşşâkî, vefâtına kadar bu dergâhta isteyen herkese ilim ve tasavvuf yolunun edebini öğretti. Zamânında kaybolmaya yüz tutan Uşşâkiyye tarîkatını ihyâ ederek, bu yolda çok talebe yetiştirdi. Yetiştirdiği talebelerin en büyüğü Selâhaddîn-i Uşşâkîdir.

  Vefâtından sonra, türbesinin yanında bulunan mescid ve iki katlı ev, bir gece çıkan yangında yandı. Bu yangın sırasında türbenin çatısı da yandı. Çatıdaki tahtaların korları parçalar hâlinde kabrinin etrâfına düştü. Hikmet-i ilâhî o kor parçalarından bir tânesi kabrinin üzerine düşmedi. Sandukanın üzerinde bulunan örtüye ve baş tarafındaki beyaz sarığa hiç bir şey olmadı. Hattâ beyaz sarığın dumandan ve isten rengi bile değişmedi. Vefâtından sonraki bu kerâmetini gören birçok gayr-i müslim îmân ederken, onu anlayamayanlar da bu hâdiseden ibret alıp tövbekâr oldular.  alıntı

   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Cemaleddin Uşşaki Kimdir
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  497
 2. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  499
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  531
 4. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  446
 5. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  555