Cengiz Alyılmaz Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 22 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cengiz Alyılmaz Biyografisi


  Cengiz Hoca, "Belleklerde benden de bir iz kalsın" diye yorulup arılmaksızın, yılgınlık bıkkınlık göstermeksizin çok büyük bir özveriyle, Türklük bilimine adanmışlık duygu ve düşüncesiyle düştü yollara. Elde ettikleriyle bir ateş yaktı “Külü içinde közü kalsın, ulusun dilinde yaşayan sözü olsun diye.

  Asya coğrafyasının genişçe bir alanına dağılmış (Kök)Türk harfli yazıtların belgelenmesinin yorulmaz bilim işçisi, Evliya Çelebisi oldu Doç. Dr. Cengiz ALYILMAZ.

  Cengiz Hoca, bütün uğraşlarına karşın yaptığı çalışmaların yeterli olmadığını düşünmüş olacak ki, kendisinden sonra bu işlere gönül vereceklere yol göstermekte, deneyimler aktarmakta, bilimsel çalışma yöntemleri göstermektedir. Onun (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde kitabı, bütünüyle epigrafik yöntemlerin anlatımına adanmıştır. Ortaya koyduğu olağanüstü uğraşısıyla kendisinden sonra bu çalışmaları yapacak kişilerin işini epeyce kolaylaştırmıştır. Hatta, alana gidemeyenler, Cengiz Hocanın yaptığı belgelemelerin üzerinde çalışılabilecektir.

  “Önden gidenlerin izlerinden açılır çığırlar. (Kök)Türk harfli yazıtların saptanması konusunda tek sözcükle Cengiz Hoca “çığır açıcı olmuştur. “İsteyen közünden alıp kendi alazını tutuştursun diye Asya bozkırlarında yaktığı ateştir Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu ve (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde kitapları.

  Doç. Dr. Cengiz ALYILMAZı kutluyor; Türklük bilimi ve Türk yazıt bilimi alanlarına daha nice eserler kazandırmasını diliyoruz.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Cengiz Alyılmaz Kimdir
 1. Demet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  513
 2. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,096
 3. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,390
 4. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,041
 5. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,870