Cennet kuşlari

'Bebek Bakımı' forumunda Semerkand tarafından 22 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. CENNET KUŞLARI

  [​IMG]


  Çocuklar, Cennet kuşlarıdır. O kuşların cıvıltıları kadar insana huzur veren ya da verebilecek başkada bir şey yoktur. Tabii eviniz cennetse o kuşları görebilirsiniz. Eviniz cennet değilse, çocuklar sabah sabah sizi rahatsız eden kargalara benzerler.

  En güzel masallar ve en güzel şarkılar çocuklar içindir. Çocuklar olmasa dünya ne kadar yaşanır olabilir? Bana göre dünyayı yaşanır kılan varlıklar çocuklardır. Yaratılmışların en masumlarıdır çocuklar. Hem melek hem de çocuktur onlar. Çocuklar gibi olmayı kim istemez. Şimdi çocuk olmak için kimler neler vermek istemez. Herkes bilir ki o günlere dönmek mümkün değildir. Bildiğimiz halde yine de isteriz çocuk olmayı. Çocuklar kadar temiz olamasak ta; çocuk kadar temiz olmayı istemek ne güzel.
  Kim ne yaparsa yapsın bir mazereti olmalıdır.

  Yaptıklarından dolayı bir özür borçludur diğer insanlara. Çocuklar mazur görülmelidir bir tek mazeretleri olmasa da. En masum varlıkları cezalandırır dünyanın en suçlu insanları. Bedeli diğer tarafta ödenecektir masumları cezalandırmanın.
  Oysa hiçbir çocuk bilerek, siz üzülesiniz diye yanlış yapmaz. Çocukların size göre yapmaması gerekenler sizin imtihan olmanız için gerekenlerdir. Yapanı değil yaptıranı gördüğünüzde içiniz rahat olur. İnsanlar, özellikle kadınlar, kocalarından istediklerini çocuklarından da istemektedirler. Kocalarına kızamayan kadınlar ya da hanımlarına kızamayan erkekler acısını çocuklardan çıkarmaktadırlar tıpkı öğretmenler gibi.
  Kendimizin alışkanlık haline getirdiği yanlışları çocuklarımızda ne görmeye ne de duymaya katlanamayız. Anne babalar ve öğretmenler yanlarında iğne taşımasalar da hep çuvaldızı ile dolaşırlar. Kendilerine düstur edinirler sorgulanması gereken sözleri. Bilge bir adam edasıyla “söylediğimi yap; yaptığımı yapma” diye söylerler. Ben yapıyor olabilirim ama sen asla yapamazsın. Çocuğun sizin istemediğiniz şeyleri yapması ise size bir cevaptır. Tabii anlayabilene…
  Çocuk eğitimi üzerine yazılmadık yazı, söylenmedik söz kalmadı. Herkes kendi hayatına çizmek istemediği sınır çizgilerini çocuklarının hayatına çizmeye başladı. Hatta çizgiyi aşarak. Kendilerinden umudu kesenler çocuklarının iyi yetişmesi için zihinlerine gelen bildikleri bilmedikleri ama duydukları her yolu denediler. Çocuk ve zihin dizginlenemeyen tay gibidir. Zorla bir şey yaptıramazsınız. Çocuklar su gibidirler hangi kapta olurlarsa olsunlar temiz ve masumdurlar. Çocuklar aynadır. Çocuklarınızda gördükleriniz aile hayatınızın bir yansımasıdır.
  Birçok aile çocuğun çocukluğunu paranteze alarak iyi çocukları olsun istiyor. Eğitilmesi gereken çocuklar mı? Eğitilmesi gerekenler, başak bir tabirle kendilerini eğitmeleri gerekenler anne babalar mı? Ben ikincisinden yanayım. Çocukken büyüklerin bize kızmalarına anlam veremiyorduk. Belki de yediğimiz cezadan sonra ben ne yaptım ki diyorduk. Çünkü anne babanın kızmasına anlam veremiyorduk. Ama aynı yanlışı bugün biz çocuklarımıza yapıyoruz.

  [​IMG]

  Bugün birçok aile çocukların tatminsizliğinden şikâyet etmektedir. Çocukları tatmin etmek elbette zordur. Ama onlara neyle tatmin olacaklarını öğreten de biziz. Çocuklar albenili çikolataları anne babaların öpücüklerine tercih etmektedirler. Çocuklar ilgi fakiri. İlgisizlikten yürekleri çoraklaşmış. Eskiden geleneksel kurallardan ve inançlardan ilgi göremeyen çocuklar bugünde modern dünyanın sanal eğlenceleriyle ilgileri giderilmeye çalışılmaktadır. Çocukların televizyon izlemelerine kızarız onlara izletmezken biz izlemenin yollarını ararız. Çocukların yalan söylemelerine kızarız. Unutmadan çocuklar yalan söylemez. Çocuklar bilirler ki büyükler onlara anlayacak yaşta değil ve büyüklerin anlayacağı şekilde kendilerini ifade ederler.
  Çocuklara ceza veriyorsanız da asla onlara kızarak ceza vermeyin. Ceza vermenize katlanırlar ama kızmanıza asla dayanamazlar.

  selam dua ile
   
 2. Evimizin neşesi onlar, mutluluk kaynağımız Allah acılarını göstermesin
  güzel paylaşım için teşekkürler Mostar
   
 3. Onlar dünyanın en masum yaratıkları. Nasıl cennet kuşu olmasınlar ki...

  Paylaşım için teşekkürler Mostar.
   
 4. EN değerli varlıklarımız çocuklarımız.. Çok teşekkürler Mostar
   
 5. Çocuklara ceza veriyorsanız da asla onlara kızarak ceza vermeyin. Ceza vermenize katlanırlar ama kızmanıza asla dayanamazlar.
   
 6. Anlamlı paylaşım için teşekkürler Mostar:f40:
   
 7. Çocuklar, Cennet kuşlarıdır. O kuşların cıvıltıları kadar insana huzur veren ya da verebilecek başkada bir şey yoktur. :f40:
  emeğine sağlık MOSTAR:f118:
   
 8. Anlamlı güzel bir konu teşekkürler Mostar emeğine sağlık..
   
Yükleniyor...