cennetteki reyyan kapısı

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 27 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. reyyan nedir,
  reyyan kapısı hakkında bilgi,
  cennetteki reyyan kapısı,
  [​IMG]

  Reyyan; suya kanmış, susuzluğu olmayan anlamlarına gelir. Oruçluların cennete bu kapıdan girmeleri hallerine uygundur. Çünkü oruçlular dünyada sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tutmak suretiyle aç ve susuz kalmışlardır.

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) oruç tutanların cennete kıyamet günü Reyyan adı verilen özel bir kapıdan gireceklerini bildiriyor ve buyuruyor ki:

  Cennette Reyyan isminde bir kapı vardır. Bu kapıdan kıyamet gününde oruç tutanlar girerler. Oruç tutanlardan başka hiçbir kimse bu kapıdan giremez. Kıyamet gününde: Nerede oruç tutanlar? diye seslenilir. Oruç tutanlar kalkar, bu kapıdan cennete girerler. Oruçlular cennete girince bu kapı kapanır, artık kimse giremez. Bu kapıdan cennete kim girerse ebedi olarak susuzluk çekmez

  Susuzluğa Allah için sabrederek oruç tutanlar, kıyamet günü cennete Reyyan kapısından girecekler ve susuzluktan emin olacaklardır. Yukarıda yazılan hadis-i şerifin sonunda: Bu kapıdan cennete kim girerse ebedi olarak susuzluk çekmez buyrulmuştur.

  İnsan namaz, oruç, zekât, hac, cihad gibi ibadetlerden hangisine daha fazla itina gösteriyorsa, cennetin o isimle anılan kapısından içeri girer. Hatta bu ibadetlerin hepsine özen gösterenlerin bu kapıların hepsinden girmesi de mümkündür. Nitekim Hz. Ebubekir (r.a):

  Ya Resulalah! Bir kimse bu kapıların hepsinden çağrılabilir mi? diye sorunca Peygamber Efendimiz: Evet çağrılabilir ve senin de onlardan olmanı umarım buyurmuştur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Ağu 2011