cep telefonlarının sar değerleri

'Haberler' forumunda Dark tarafından 6 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. cep telefonlarının sar değerleri 2011
  [​IMG]
  cep telefonlarının kanser yapıp yapmadığıyla ilgili tartışmalar süredursun, yapılan araştırmalar bu iddiayı destekler yönde sonuçlar sunmaya devam ediyor.

  sar (specific absorption rate) vücudun 1 kg’ının sıcaklığını 1°C (1 derece) yükselten elektromanyetik enerji miktarı olarak tanımlanıyor. bu enerji miktarı 4 Watt/kg’dır. Bu değerin 10′da biri, yani 0,4 w/kg’ı, meslekleri gereği elektromanyetik alanlara maruz kalan kişiler için, 50′de biri, yani 0,08 w/kg’lık oran ise normal halk için limit değerler olarak kabul ediliyor.

  cep telefonları da belirli bir elektromanyetik enerji yayarlar ve bu değerin yüksek olduğu telefonlar uzun vadede kişide daha fazla olumsuz etki bırakır. bu etkiler kansere kadar varabileceği gibi genetik yapının bozulması, hafıza zayıflaması gibi onlarca olumsuz sonuca da neden olabilirler.

  [​IMG]

  cep telefonlarıyla konuşma süreleri düşünüldüğünde ise sar değerlerinin önemi daha da artıyor. ameirka’da cep telefonları için sar derğeri limit 1,5. normalde 1′in üzerinde sar değerlerine sahip cep telefonlarının da tercih edilmemesi tavsiye ediliyor. makul değer ise 0,5-0,7 arası sar değerine sahip cep telefonları.

  cep telefonunuzun sar değerini öğrenebileceğiniz birkaç site bulunuyor. bu siteler yeni çıkan telefon modellerini sar değerlerini de hemen listeye ekliyorlar. siz de cep telefonuzun sar değerini kontrol edin ve gerekiyorsa telefonunuzu değiştirin. yeni bir telefon almadan önce de mutlaka bu listelere göz atın.


  [​IMG]

  işte cep telefonlarınızın sar değerlerini öğrenebileceğiniz web adresleri:

  SAR Values

  SARVALUES --

  SAR Ratings and Mobile Phone Health
   
Yükleniyor...