Cep telefonu sigaradan bile zararlıymış

'Teknoloji Haberleri' forumunda Destina tarafından 22 Şub 2009 tarihinde açılan konu


 1. “Cep telefonunu mecbur kalmadıkça kullanmayın” diyen beyin cerrahı Vini Khurana'nın araştırmasına göre son 10 yılda cep telefonu yüzünden beyin kanseri iki katına çıktı.

  Tıp alanında çok sayıda ödül sahibi İngiliz beyin cerrahı Prof. Vini Khurana, cep telefonlarının sigaradan da asbestten de daha zararlı olduğunu ve kansere yol açtığını öne sürdü. Cep telefonu üreticilerine seslenen Khurana, cep telefonlarındaki radyasyon oranının mutlaka düşürülmesi gerektiğini savundu.
  KATİLİNİZ CEBİNİZDE
  Halka da “cep telefonlarınızı mümkün olduğu kadar az kullanın, mecbur olmadıkça kullanmayın” çağrısında bulunan Prof. Vini Khurana, hükümetin de acil önlemler alması ve cep telefonu üreticilerinin radyasyon seviyesini düşürmesini sağlaması gerektiğini ifade etti. Khurana'nın araştırmasının sonuçları, cep telefonlarının sağlığa muhtemel zararları konusunda bugüne kadar yapılmış en olumsuz tahmin olarak kabul edilirken, Khurana'nın araştırmasının sonucunda hazırladığı makale IoS adlı sağlık dergisinde yayımlandı. Khurana, 10 yıl boyunca cep telefonu kullananların beyin kanserine yakalanma oranlarının iki kat arttığını öne sürdüğü araştırmasında, beyin kanserlerinin gelişmesinin de 10 yıl kadar süre aldığını belirtti. Bilimsel araştırmalar alanında 16 yılda 14 ödül alan ve 40'a yakın makalesi bulunan Prof. Khurana'nın, araştırması sırasında cep telefonlarının etkileri konusunda bugüne kadar yapılmış 100'den fazla araştırmanın sonuçlarını da yeniden değerlendirdiği bildirildi. Cep telefonlarının beyin tümörlerine yol açtığının gelecek 10 yıl içinde kesinlikle kanıtlanmasını beklediğini de belirten Khurana, hemen önlem alınmazsa gelecek 10 yılda beyin tümörü vakalarında büyük artış görülebileceğini ifade etti.
  LONDRA (A.A)
   

 2. Cevap: Cep telefonu sigaradan bile zararlıymış

  çok haklı olabilir dikkatimi çeken bir olay son zamanlarda bas agrısı genelleme olarak baya bir arttı benim dikkatimi çekmişti . tesekkürler emeğine sağlık..
   

 3. Cevap: Cep telefonu sigaradan bile zararlıymış

  Her teknolojinin mutlaka bir dej avantajı oluyor maalesef. Bunu minumuma indirmek bizim elimizde. Dikkat edilmesi gereken bir konu.