Cevat Öneş Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 11 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. MİT Müstaşar Yardımcısı Cevat Öneş kim

  1942 yılında doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra MİT'e girdi. Yurt içinde yurtdışında bir çok önemli görevde bulundu 1989 - 1991 yılları arasında Diyarbakır Bölge Başkanlığı yaptı.

  Sönmez Köksal'ın MİT Müsteşarlığına gelmesinin ardından Psikolojik İstihbarat Başkanlığı görevini aldı. Köksal'ın yönetiminde MİT'in sivilleşmesi sürecinin aktörlerinden biri oldu.

  En kıdemli Başkan olarak bazı dönemlerde Köksal'a vekâlet etti. Şenkal Atasagun'un müsteşarlığı döneminde bir süre Personel Başkanlığı yaptı. 2000'de İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı'na terfi etti. O dönemlerde Operasyondan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ise bugünkü müsteşar Emre Taner'di. 2005'te de 64 yaşında emekli oldu.


  41 yıIı aşkın MİTte çaIışmış, en kanIı çatışmaIarın yaşandığı dönemde Diyarbakırda qörev yapmış, şimdi Kürt sorununa barışçıI çözümü için çabaIayan MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, umutIu ama ihtiyatIı konuşuyor: “Türkiye Kürt meseIesini çözmeye hazır. Bizi bekleyen tarihi bir fırsat var, ama zaman çok dar. Aman Habur qibi hazırIıksız yakaIanmayaIım! Çünkü Erdoğan Kürt sorununu çözemezse Türkiye parçaIanır. Ama üIkeden önce parçaIanacak oIan kendi partisi oIacaktır!
   
  Son düzenleme: 11 Ara 2012
Yükleniyor...