Çevre Kirliliği İle İlgili Fotoğraflar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Destina tarafından 15 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çevre kirliliği, çevrenin doğal olmayan bir şekilde insan eliyle bozulmasıdır. Bu ekosistemi bozma eylemleri; kirlenme şeklinde tabir edilir.

  Çevre; dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlılarının hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Diğer bir deyişle "ekosistem" olarak tanımlanabilir.

  Hava, su ve toprak bu çevrenin fiziksel unsurlarını, insan, hayvan, bitki ve diğer mikroorganizmalar ise biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir.

  evrekirliliiileilgiligr(1). evrekirliliiileilgiligr(2). evrekirliliiileilgiligr(3). evrekirliliiileilgiligr(4). evrekirliliiileilgiligr(5). evrekirliliiileilgiligr(6). evrekirliliiileilgiligr.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Haz 2014
 2. Genel önlemler

  Ekolojik farkındalık ve duyarlılığın topluma yayılması.
  Doğum kontrol yöntemleri kullanılarak ekolojik çevre üzerinde nüfus ve tüketim baskısının azaltılması.
  Tarım ve diğer üretimlerde çevreye zarar vermeyen metotların geliştirilip uygulanması, gereğinden fazla ve zamansız gübre (özellikle azot, fosfor) kullanımının engellenmesi. (Organik tarım, kalıcıkültür vs.)
  Atıkların azaltılması, dönüştürülmesi, yeniden işlenmesi, zararlı atık üreten teknolojiler yerine daha zararsız teknolojilere geçilmesi. Tarımsal atıkların enerji üretimi, kompost vb. yöntemlerle faydalı kaynaklar şekline dönüştürülmesi.
  Enerji üretiminde yeşil enerjiler olarak tanımlanan teknolojilere geçilmesi, tüketimde tasarruflu teknolojiler kullanılması, mimaride enerji tasarrufu sağlayan yapılar kullanılması. (Karbon ayak izinin küçültülmesi)
  Atık su arıtma tesislerinin kurulması, sanayi atıklarının temizlenmesi.
  Köy ve kasabalarda atık suların fosseptiklere verilmesi.
  Taşıt araçlarının periodik bakımlarının yapılması, eskiyen araçların yenilenmesi, fosil yakıt kullanan araçlar yerine toplu taşımada temiz, elektrikli ulaşım sistemlerine geçilmesi.
  Sosyal medyada aynı anda paylaşımlar yapılarak konuya dikkat çekilmesi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Haz 2014
Yükleniyor...