Çevremizde Doğa Olaylarının Etkilediği Yapılar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 5 Haz 2013 tarihinde açılan konu

  1. Çevremizde Doğa Olaylarının Etkilediği Yapılar Nelerdir?    Ani sıcaklık değişiklikleri Rüzgar dolu kar ve yağmurun aşırı yapması sonucunda oluşan sel doğadaki yapıları olumsuz etkilerler.Yapılarda şekil değişikliğine neden olurlar.Onları aşındırarak yıpratır ve azalltır.Selin karşısında taşlar, kayalar,taşları ve toprağı sürükler.

    Yer yüzünün değişmesine etki eden kuvvetlerin en önemlisi akar sulardır Akar sular yağmur yada eriyen kar sularının yerine eğimine uygun olarak akmasıyla oluşurlar Akar sular yer çekimine uygun olarak akarken geçtikleri yerlerdeki kayaları aşındırır ve parçalar Kayalarda koparılan bu parçalar ve kumlar denizlere doğru sürüklenirken çarptıkları kayaçları aşındırır.

    Yeryüzündeki birçok değişim bu şekilde oluşmuştur Ayrıca rüzgar torağın verimli bölümünü aşındırarak erezyona neden olmaktadır.Rüzgar yerkabuğundaki değişmelere neden olduğu gibi tarihi yapıların da aşınmasında önemli bir rol oynamaktadır.Toprağın verimli bölümünü yok eder. Bu olaya erozyon denir. Akar sular bazı bölgelerde yumuşak kayalar aşındırarak peri bacaları denilen oluşuma neden olurlar. Yurdumuzdaki Kapadokya bölgesinde bu tür oluşmalar vardır.Gece ve gündüz arasındaki farklı maddeler üzerinde etkili olmaktadırlar.
     
Yükleniyor...