Cezayirin Özellikleri

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 13 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cezayirin Genel Özellikleri
  Cezayirin Coğrafi Özellikleri

  Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Cezayir Nüfusu 25.866.000 Yüzölçümü 2.381.741 km2
  Cezayirin resmi dili Arapçadır.Dini İslamiyet Para Birimi Cezayir Dinarı

  Kuzeyinde Akdeniz, kuzeydoğusunda Tunus, doğusunda Libya, güneyinde Nijer ve Mali, güneybatıda Moritanya, batıda Fas ile çevrili olan 2.381.741 km2 yüzölçümüyle Sudandan sonra Afrikanın ikinci büyük ülkesi. Kuzeybatı Afrikada yer alan Cezayirin Akdenizde 1025 km uzunluğunda kıyısı vardır.

  Akdenize paralel olan iki sıra halindeki Atlas Sıradağları ülkeyi birbirinden farklı üç coğrafi bölgeye ayırır. Büyük ve Küçük Atlaslar ismini alan sıradağlardan kuzeyde olan Küçük Atlaslar, pekçok vadi ile sık sık parçalandığı için tepe manasına gelen Tell ismini alırlar. Bu sıradağlar ile Akdeniz kıyıları arasında kalan bölge ülkenin en bereketli topraklarının bulunduğu ovalık bir arazidir.

  Cezayir üç farklı iklime sahiptir. Tell Dağları ile Akdeniz sahilleri arasında kalan kıyı bölgesinde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürerken iki dağ silsilesi arasında daha sert bir iklim hakimdir. Sahra Atlaslarının güneyinden itibaren yer alan çölde ise çöl ikliminin en belirgin özellikleri görülür.

  Bitki örtüsü bakımından oldukça fakir bir ülke olan Cezayirin kıyı bölgesinde Akdeniz bitki örtüsü olan sert yapraklı bodur maki topluluğu görülür.

  25.866.000 civarında olan nüfusu, Berberiler ve Araplar meydana getirmektedir. Fransa sömürgesi olduğu senelerde buraya yerleşmiş bulunan Avrupalıların pekçoğu bağımsızlıktan sonra ülkelerine dönmüşlerse de halen önemli miktarda Avrupalı vardır. Ülkenin asıl yerlileri olan Berberilerin bir kısmı göçebe hayatı yaşar.

  Cezayirin ekonomisi tarıma ve petrola dayanmaktadır. Bağımsızlığını kazanmasından sonra bir ara ekonomik buhran geçiren ülke, hazırlanan kalkınma planları çerçevesinde bu sıkıntıları her geçen gün bertaraf etmektedir.
   
Yükleniyor...